szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint százmillió regisztrált felhasználója van annak a kínai okostelefonos alkalmazásnak, amellyel a felhasználók bizonyíthatják Hszi Csin-ping elnök iránti odaadásukat. Sok jel utal arra, hogy a kínaiak nem csak őszinte lelkesedésből olvasgatják és tanulják meg a vezér aranyköpéseit.

Továbbfejlesztette Mao Ce-tung találmányát Hszi Csin-ping: míg Kína egykori kommunista diktátora a Kulturális forradalom idején összeállított Vörös könyvecskét legfeljebb csak ráerőszakolni tudta honfitársai százmillióira, a most egyre nagyobb hatalommal rendelkező pártelnök és államfő viszont ellenőrizni is tudja, elolvassák-e a kínaiak a nekik szánt üzeneteket. A közelmúltban megjelent ugyanis a „Tanulmányozzuk a nagy nemzetet” nevű okostelefonos alkalmazás, s mivel a felhasználók csak telefon- és személyi számuk megadásával regisztrálhatják magukat, az app kezelői nyomon tudják követni, ki mennyit olvasott el, illetve nézett meg a tartalomból. A szövegek olvasáséért és a videók megnézéséért pontok járnak, ahogy pontokat osztogatnak a hallottak és látottak alapján kitöltendő tesztekért is.

Sotheby's

Az okostelefonos applikációban megnézhető a pártfőtitkárról készült filmsorozat, folyamatosan olvashatóak a hadseregről, az iparról, illetve a társadalomról mondott Hszi Csin-ping-idézetek, s ha vezér újabb bölcsességet mondott, azonnal érkezik a képernyőre az erről szóló értesítés. Az állami médiumok is állandóan napirenden tartják a telefonos alkalmazás ügyét, folyamatosan hallhatóak az olyan riportok, amelyek szerint kínaiak ezrei ahogy felkelnek, még a reggeli készülődés megkezdése előtt megnyitják a programot.

E mellett – ahogy a múlt évszázad közepén – gyűléseket is tartanak, ahol a helyi párttitkárok figyelő szemei előtt számolnak be a polgárok tudásukról, vagy marasztalják el magukat azért, mert nem haladnak elég gyorsan. Miközben valószínűleg sokan akadnak, akik valódi hazaszeretettől vezéreltetve töltik le az szoftvert, több jel is arra utal, hogy a hatóságok és állami vállalatok nyomásgyakorlással próbálják növelni a felhasználók számát. A The New York Times beszámolója szerint például az iskolák megszégyenítik az alacsony pontszámot elérő diákokat, az állami vállalatoknál pedig külön kurzusokat szerveznek azok számára, akik lemaradtak a pontgyűjtésben.

[Egy durva bemutató: így működik Kínában a mindenkit figyelő, mindenről tudó rendszer]

A magánvállalatok sem maradnak ki: a tulajdonosok – hogy elnyerjék a helyi párttitkár jóakaratát – sokszor ugyancsak a pontszámok alapján rangsorolják alkalmazottjaikat, s külön bónusz jár a „sztártanulóknak”.  Akadnak olyan munkaadók is, akik megkövetelik, hogy beosztottjaik képernyőfotóval bizonyítsák, elvégezték a házifeladatot.

Az alkalmazás weboldala
xuexi.cn

A 2012-ben hatalomra jutott Hszi Csin-ping az utóbbi években több alkalommal is beszélt arról, hogy az internet ellenőrzése nélkül a kommunista párt nem lehet képes megőrizni uralmát.

„Nincs nemzetbiztonság internetbiztonság nélkül. Ha nem vagyunk sikeresek a világhálón, nem leszünk képesek tartósam megőrizni a hatalmat” – mondta néhány héttel ezelőtt a Mao óta legnagyobb személyes hatalommal rendelkező kínai vezető.

„Az emberek nem tudnak nem figyelni Hszi Csin-pingre. Az applikáció a digitális megfigyelés különleges formája, Kínában új szintre emelték a digitális diktatúrát” – mondta Haiqing Yu, Ausztráliában élő médiakutató. A program ideológiai hátterét a Kínai Kommunista Párt ideológiai osztálya adja, a technikai megvalósítás pedig az Alibaba internetes óriás feladata volt.  A lusták, vagy ideológiailag megbízhatatlanok próbálkozhatnak csalással is, ám a rendőrség üldözi azokat, akik feltörik a programot, és lehetővé teszik, hogy kuncsaftjaik a szövegek elolvasása nélkül érjenek el jó eredményt.

Aki meg akarja tekinteni az appot webes felületen, itt megteheti.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!