szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Berkeley Laboratory kutatói olyan műanyagot fejlesztettek ki, amit többször is újra lehet hasznosítani.

A környezetvédelem egyik legfontosabb kérdése, hogy hogyan tudunk megálljt parancsolni annak a temérdek műanyag szemétnek, ami elárasztja a bolygót. Mindez anyagi szempontból sem mellékes, nemrég ugyanis kiderült, évente 714 000 000 000 forintunk bánja, hogy ömlik a műanyagszemét az óceánokba. Az egyik lehetséges kiút, hogy olyan baktériumokat "szabadítunk el", amik műanyaggal táplálkoznak – csakhogy mire ezt tényleg bevethetjük, belefulladunk a szemétbe. Az amerikai Berkeley Laboratory kutatói most egy merőben más megközelítést dolgoztak ki, ami garantálná, hogy többé nem lesz szemét a műanyagból.

A szakemberek egy olyan műanyagot fejlesztettek ki, ami teljes mértékben újrahasznosítható. A PDK (vagy polydiketoenamine) nevet viselő anyag legfontosabb tulajdonsága, hogy molekuláris szintig lehet "szétbontani", majd újra "összerakni", hogy az eredeti helyett egy másik szerkezetű, színű és alakú anyagot kapjunk, ami sem tartósságában, sem minőségében nem különbözik az eredetitől.

Marilyn Chung / Berkeley Lab

A jelenlegi probléma az, hogy a műanyagokban lévő vegyszerek általában a monomerekhez kötődnek. (A monomerek azok a molekulák, amelyek képesek nagyobb molekulákká, polimerekké összekapcsolódni.) Ezek az adalékok az újrahasznosításnál jelenthetnek problémát, amikor többféle műanyagot kevernek össze. Emiatt ha egy anyag már újrahasznosított műanyagból készül, azt nem lehet ismét újrahasznosítani.

A most megalkotott PDK monomerek ezzel szemben teljesen elválaszthatók az adalékanyagoktól azzal, hogy erősen savas oldatba merítik őket.

Mindez lehetővé teszi, hogy az anyagot újra és újra fel lehessen használni más színben és formában. Egy karóra pántjából például így lehet billentyűzet, amiből aztán telefontokot gyárthatnak.

A kutatók tovább folytatják a kísérletezést a PDK-val, hogy a termikus is mechanikai tulajdonságait kiszélesítsék. Mindez lehetővé tenné, hogy textil és hab formájában, vagy épp 3D-nyomtatáshoz is használni lehessen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!