szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Budapestre tart a Clark Ádám úszódaru, amely a Margit hídnál elsüllyedt Hableányt kiemeli majd a vízből. Íme néhány érdekes adat a monstrumról.

A múlt szerdán elsüllyedt Hableány kirándulóhajó roncsát továbbra sem tudták kiemelni a szakemberek, ezért egy speciális eszköz, a Clark Ádám úszódaru segítségét veszik be igénybe ehhez.

Az 1980-ban épült monstrumot Komáromból "úsztatják" el Budapestig, már elindult, a köztelevízió információi szerint délután 4 körül érhet Újpestre. Azt viszont még nem tudni, hogy a baleset helyszínére, a Margit hídhoz mikor ér majd el, a daru ugyanis csak 400 cm-es vagy annál alacsonyabb vízállásnál tud átjutni a híd alatt.

A hajódarun tartózkodó tudósító azt mondta, a búvárok "emelőpontokat" alakítanak ki a hajón, és ha minden optimális lesz, a hajódaru akár 20-30 perc alatt kiemelheti a roncsot a vízből. Kockázatot jelent azonban, hogy nem lehet tudni, mennyire sérült meg a hajó a balesetben, így akár ketté is törhet a 70 éves hajó.

A Clark Ádámot azért vetik be, mert egyedül ez az eszköz képes a felszínre hozni a Hableányt: a hajozas.hu-n olvashatók szerint a gép maximális teherbírása 200 tonna. A Magyar Hajó- és Darugyár angyalföldi gyáregységében készült, besorolása önjáró billenőgémes úszódaru. A gém, azaz a daru hossza 45 méter, a főgép teljesítménye 2 x 520 LE. A behemótot 1997-ben és 2006-ban is átépítették, 150, majd 200 tonnára növelve ezzel a teherbírását.

A daru két oldalán két 60 köbméteres, középen pedig egy 80 köbméteres ballaszttartály található, melyeket teleszívják vízzel, így a biztonsági tartalék is megvan a 200 tonnás csúcsteljesítményhez. A szivattyúk egy óra alatt töltik meg a tartályokat. A Totalcaron azt írták ezekről: egy tartálynak vagy telinek vagy üresnek kell lennie, "ha ugyanis egy hullám kicsit megbillentené a hajót, a ballasztvíz hullámzása tovább billenthetné, attól viszont rögtön annyit dőlhetne a gém, hogy a Clark Ádám azonnal felboruljon."

A Népszabadság egy 1977-i cikkében – amelyről néhány éve az Index is hírt adott – szintén említik a Clark Ádámot. Az írásban szóba kerül, hogy a 200 tonnás daru értéke négymillió dollár volt, és az "óriás berendezésnek" nevezett eszközt "a brazil állami kikötőigazgatóság rendelte meg". Azt, hogy mennyire nagy teherbírású berendezésről van szó, a lap egy igen szemléletes példával érzékeltette:

az önjáró óriásdaru mintegy 200 Zsiguli gépkocsi súlyának megfelelő terhet képes felemelni 40-50 méter magasra.

A balesetben érintett hajók paramétereiről ebben és ebben a cikkünkben írtunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!