szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kutatás szerint az már megoldást jelenthet, ha aludni nem viszik magukkal az okostelefont a gyerekek.

A közösségi média önmagában nem tesz rosszat a fiataloknak, ám több olyan mellékhatása is van, amely negatívan hat a gyerekek mentális egészségére - erre jutott egy friss kutatás, amely a The Lancet Child & Adolescent Health Journalban jelent meg, és amelyet a University College London és az Imperial College London munkatársai végeztek 10 ezer tinédzser körében.

A kutatók a Sky News beszámolója szerint arra jutottak, hogy van kapcsolat aközött, hogy a fiatalok naponta több mint háromszor ellenőrzik a közösségimédia-fiókjaikat és hogy később pszichológiai problémáik lesznek.

A kutatás viszont arra is rávilágított, hogy ez nem közvetlenül a közösségi média használatának tudható be, hanem a vele járó egyéb hatásoknak, mint például a netes zaklatásnak, az alváshiánynak, illetve annak, hogy a gyerekek nem mozognak eleget.

A kutatásban 2013 és 2016 között vizsgáltak gyerekeket 13 éves koruktól kezdődően, és míg első évben a gyerekek 43 százaléka használta naponta több mint háromszor a közösségi média felületeit, addig ez az arány három évvel később már 69 százalék volt. Azt is megállapították, hogy a lányokra sokkal nagyobb hatással voltak a közösségi média használatával járó tényezők, mint a fiúkra.

A kutatók ezért azt javasolják a szülőknek, hogy legalább a hálószobájuktól tartsák távol a gyerekek mobiltelefonjait, hogy az éjszakai pihenésük biztosítva legyen. A tanulmány egyik szerzője azt mondta, a szülők ahelyett, hogy azt hajtogatnák, hogy tegyék le végre a telefont a gyerekek, inkább mondják azt, hogy hagyják a nappaliban, ha aludni mennek, küldjék el mozogni a gyerekeket és néha kérdezzenek rá arra, hogy történt-e bármi negatív dolog velük online.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!