szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Pénteken kezdődött az Amerikai Klinikai Onkológusok Társaságának (ASCO) konferenciája Bangkokban, ahol az összegyűlt szakemberek a legígéretesebb új fejlesztésekkel foglalkoznak. Itt mutatják be magyar kutatók orvosi szoftverüket, melynek segítségével a kezelőorvosok a daganatos betegek számára a daganatukban lévő egyedi génhibák alapján tudják személyre szabottan kiválasztani a legjobb célzott kezeléseket.

Az Oncompass Medicine Hungary kutatói által fejlesztett, Realtime Oncology Treatment Calculator (azaz onkológiai kezelések valós idejű kalkulátora) nevű szoftver jelenleg 1200 hatóanyagból választja ki a legindokoltabb kezeléseket 24 ezer orvosbiológiai szabály alapján – tájékoztatott a budapesti vállalkozás.

A Bangkokban most bemutatott rendszer tartalmazza a program több elemét, többek között a legújabb – 184 millió forintnyi uniós támogatásból, Szegeden fejlesztett – moduljait is. Utóbbiakat molekuláris patológiai laboratóriumok és a molekuláris diagnosztikai laboratóriumok használhatják arra, hogy vizsgálataik eredményeit standardizált és minőségbiztosított formában vigyék be a kollektív orvosi döntéstámogató rendszerbe. Ezek a modulok a molekuláris diagnosztika során leggyakrabban alkalmazott módszerek, a gének számát meghatározó FISH (fluoreszcens in situ hibridizáció), gének által kódolt fehérjék mennyiségét meghatározó IHC (immunhisztokémia) valamint a DNS mutációit detektáló NGS (újgenerációs szekvenálás) vizsgálatokból származó eredményeket integrálják a kalkulátorba.

A fejlesztés jelentősége az, hogy ennek eredményekében többféle molekuláris diagnosztikai módszerrel és több helyen végzett vizsgálati eredményeit egységesen lehet felhasználni a legindokoltabb terápia kiválasztásához. Szintén fontos, hogy a betegek maguk adhatják hozzá a kalkulátorbéli adataikhoz a csatlakozott laborok által feltöltött újabb és újabb vizsgálati eredményeiket – a cég ígérete szerint automatikusan, adatvesztés és hibalehetőség nélkül. A hazai fejlesztésű, uniós rendszer bemutatása szerint további előny, hogy a különböző laboratóriumukban végzett vizsgálatok eredményei jobban összehasonlíthatók és ezáltal egységes, valós tapasztalatokból tanuló rendszerek kialakítására van lehetőség.

A rendszer weboldaláról kiderül: a már az Európiai Unióban is regisztrált orvosi eszköznek számító szoftver kalkulációi eddig több mint 6500 beteg kezelését segítették.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!