szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különös probléma ütötte fel a fejét a Facebookon: miután a felhasználók jelentettek egy csalót a közösségi oldalon, a rendszer néhány órán belül kizárta őket, és visszalépni sem tudtak. A miértet egyelőre senki sem tudja, de volt, aki egy hónapig nem fért hozzá a fiókjához.

Ha a Facebookon egy rég nem látott ismerős, rokon, főleg ha egy már elhunyt személy "felkeres" bennünket, és pénzt kér tőlünk, akkor megszólal a vészcsengő az ember fejében, és jelenti az adott profilt. Ha azonban ezt mostanában tenné valaki, akkor nem biztos, hogy azzal jól járna. Sőt.

A Twitteren a napokban nagyot ment a #FacebookLockout hashtag, melyet azok a felhasználók posztolnak ki, akiket látszólag megbüntetett a közösségi oldal. Ezek a felhasználók megpróbáltak jelenteni egy-egy gyanús profilt/oldalt, de nemhogy sikerrel nem jártak, az ő fiókjukat zárolta a közösségi oldal.

A Mashable beszámolója szerint így járt például Cory Comer is, aki az amerikai RateLinkx nevű logisztikai vállalat marketingigazgatója. Miután jelentett egy profilt, néhány órán belül lezárta a fiókját a Facebook, és nem tudott hozzáférni. Mindez nemcsak neki okozott bosszúságot: mivel az övé volt az egyetlen profil, amely hozzáfért a vállalat oldalához a Facebookon, így egy héten át senki sem kezelte azt.

Comert egy régi kollégája kereste meg a Facebookon azzal, hogy pénzt szeretne kérni tőle. A szakember gyanút fogott, hogy ezt talán mégsem az ő barátja írta, ezért jelentette az esetet a Facebook felé.

Akiknél hasonló dolog történt, ott a Facebook azt kérte, azonosítsák magukat valamilyen módon. Ez még rendben is lenne, csakhogy az azonosításra létrehozott rendszer nem működik – állapították meg a felhasználók.

Mindez akár többhetes kizárást is jelenthet, és mivel a legtöbbjüknek nem volt másik profilja, így se belépni nem tudtak, se felvenni a kapcsolatot a Facebookkal. Végül a Twitterre kezdtek el írni. Comer azóta több olyan felhasználóval is beszélt, akik hasonló módon jártak. Van köztük olyan is, aki már egy hónapja nem tud visszalépni a profiljába.

Mindez azért is igen komoly probléma számukra, mert sokan hirdetést futtatnak a közösségi oldalon, így anyagi kár is érte őket.

Hasonló módon járt az ügyvédként dolgozó Michelle Gruesbeck is, aki amellett, hogy nem tudott adománygyűjtést indítani a Saving Grace of Maryland néven ismert állatmentő csapatnak, egyetlen olyan alkalamzásához sem fért hozzá, amelybe korábban a Facebook segítségével lépett be.

Artem Russakovskii, az Android Police egyik alapítóját pedig azért zárta ki a Facebook, mert egy ismeretlen létrehozott egy profilt Russakovskii nevével, majd jelentette őt a közösségi oldal felé. Azóta a Facebook már visszaengedte őt, de a lépés finoman szólva sem volt megnyugtató.

A Facebook szóvivője az eseteket látva úgy nyilatkozott, már dolgoznak a probléma elhárításán, az eddig kizárt felhasználókat pedig visszaengedték a rendszerbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!