szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kétéves ütemterv keretében több olyan módosítást is bevezetne a Facebook, amelyek a fiatalok védelmét szolgálják.

Több olyan funkciót is szeretne elérhetővé tenni a jövőben a Facebook, melyekkel fiatal felhasználóikat tervezik megvédeni az online zaklatóktól. A lépés a cégóriás valamennyi szolgáltatását érinti – minderről a közösségi oldal egy magasrangú beosztottja, Antigone Davis beszélt a Financial Times-nak.

A Facebookot már több alkalommal figyelmeztették a platformon egyáltalán nem ritka online zaklatások és csalások miatt, és azért is, mert a jelenség nem csak a Messengerben tapasztalható, az Instagramon ugyanúgy jelen van. Mivel a veszélynek elsősorban a fiatalok vannak kitéve, a politikusok konkrét cselekvési tervet vártak a cégtől, amelyet nemrég ismertettek a szabályozókkal.

A Facebook elmondása szerint az elkövetkező két évet arra szánja, hogy újfajta módszereket építsen be rendszereibe, melyek – ígéretük szerint – hatékonyabb fellépést tesznek lehetővé az internetes zaklatókkal szemben. Az elképzelések között szerepel egy új eszköz, amellyel az érintettek gyorsabban juthatnak segítséghez, ha zavaró dolgot tapasztalnak a fiókjuknál.

[Ki védi meg a gyereket, ha se a tanár, se a szülő nincs fent a Facebookon?]

A közösségi hálózat nagyobb hangsúlyt fog fektetni azoknak a profiloknak az ellenőrzésére, melyek kizárólag kiskorúaktól kérnek jóváhagyást a csevegéshez, miközben lényegesen kevesebb ismerősük van, az életkoruk sokkal nagyobb a megkörnyékezett felhasználóétól, és más profilok korábban már blokkolták.

A cég a fotók és kommentek ellenőrzését is elképzelhetőnek tartja, a zaklatások ugyanis sokszor nem a magánbeszélgetéseknél, hanem az oldal publikus részein kezdődnek. A Facebook szerint az ő feladatuk, hogy a problémát már csírájában sikerüljön elfojtani, a zaklatás pedig meg se történjen. A közösségi oldal ezt tekinti elsődleges céljának a kidolgozott tervvel. Ennek egyik része a végpontok közti titkosítással rendelkező üzenetküldés bevezetése. Utóbbiról Mark Zuckerberg is sokszor beszélt, és ugyancsak sokszor emlegette azt is, hogy nem csak a Messengerben tennék elérhetővé.

A Facebook üzenetküldőjében 2016 októberében bekapcsolták a titkosítás lehetőségét, ez azonban nem alapértelmezett beállítás, a felhasználóknak kell aktiválniuk. Mivel egy újabb, a beszélgetést sokak szerint lelassító lépésről van szó, inkább nem használják, és helyette a gyári opciókkal üzengetnek – így viszont a zaklatókat sem tartja távol semmi.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!