szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint egy évszázada alkalmazzák már az épületek költöztetésének technikáját, Nicolae Ceausescu román diktátor "költöztetési kedve" azonban minden képzeletet felülmúlt.

Egy épületet egyik helyről a másikra áthelyezni ma már nem számít nagy kihívásnak. Jól mutatja ezt az, hogy Dániában nemrég egy komplett világítótornyot kellett az eredeti helyéről nagyjából 70 méterrel arrébb tenni, mert félő volt, hogy megsemmisül. Mindez azonban semmi ahhoz képest, amit Nicolae Ceausescu parancsára hajtottak végre. A román diktátor városrendezési mániája miatt templomokat helyeztek át, vagy akár kettévágtak és félreraktak egy lakóházat.

Az eljárás a XIX. század vége felé honosodott meg, általában műemlékvédelmi, városrendezési okokból alkalmazták. Ha egész épületeket nem is, de épületrészeket Magyarországon is odébb toltak. Az 1940-es évek elején Budán a krisztinavárosi templom főoltárát és szentélyét helyezték át, hogy helyet teremtsenek egy kereszthajó beépítésének.

Az elmúlt 100 évben rengeteg ilyen műveletet hajtottak végre a világon, az egyik leghírhedtebb eltolás azonban az, amit Ceausescu utasítására hajtottak végre Bukarestben, az 1980-as években. Hogy mi is volt ez pontosan, és végül mi szabott gátat a "költöztetésnek", azt elolvashatja a HVG hetilap legfrissebb számában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!