szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azt még nem tudni, mi okozhatta az indiai Vikram modul meghibásodását, de a NASA szerint az egység fékezőrendszere mondhatta fel a szolgálatot.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

India a tervek szerint szeptemberben hajtott volna végre egy 14 napos kutatást a Hold felszínén, amivel ők lettek volna a negyedik ország – az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után –, amely "megveti a lábát" a Földet kísérő égitesten. A Holdra leszálló Vikram nevű modullal azonban a felszín elérése előtt nagyjából 2,1 kilométerrel elvesztették a kapcsolatot.

Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) a vizsgálatok után a múlt héten közölte: a Vikram nagyjából 500 méterre a tervezett landolási ponttól zuhant le. A szervezet további részleteket nem tett közzé az egyébként teljesen automatikus módon végrehajtott műveletről. 

A NASA viszont most képeket publikált az esetről.

A képen az S betű a Subramanian által felfedezett törmeléket jelöli.
NASA

A Vikram becsapódásának helyszínét egy amatőr programozó vette észre, amikor előtte/utána fotókat hasonlított össze a kérdéses területről októberben. Shanmuga Subramanian ezeken szúrta ki a szinte észrevehetetlen változást.

A NASA számításai szerint a törmelék, amely a becsapódáskor keletkezett, nagyjából 750 méterre van a becsapódás helyszínétől. Hogy pontosan mi okozhatta a balesetet, nem tudni, valószínűleg az egység fékezőrendszere hibásodhatott meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!