szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Google főoldalán most látható képpel a téli napforduló, más néven a csillagászati tél kezdetét ünnepli a keresőcég. A jelenség az év legrövidebb nappalát okozza.

A Google keresőjének magyarországi főoldala is megemlékezik a téli napforduló jelenségéről, amely az év egyik legkülönlegesebb napja. A téli napforduló a Föld északi féltekén december 21-én (esetenként 22-én) kezdődik, a déli féltekén pedig június 21-én (időközönként 22-én vagy 20-án).

Csillagászati, illetve földrajzi értelemben véve a téli napforduló az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. A jelenséget emiatt a csillagászati tél kezdetének is nevezik. Az északi féltekén a téli napfordulóig a Nap északról délre halad, utána pedig délről észak felé kezd mozogni, és ezzel az év legrövidebb nappalát (egyben a leghosszabb éjszakát) okozza.

A téli napforduló után a nappalok ismét hosszabbodni, az éjszakák pedig rövidülni fognak.

hvg.hu

A téli napfordulóhoz ősi népi szokások és ünnepségek kapcsolódnak, ilyen például az ókori római szaturnália, a zsidó hanuka, az afroamerikai kwanzaa, vagy maga a karácsony.

A téli napforduló miatt az Északi-sarkon a Nap egyáltalán nem kel fel (ilyenkor 23 fokkal a horizont alatt tartózkodik), a déli sarkkörön viszont 27 órát van fenn: a hivatalos napkelte előtt 1,5, valamint utána is 1,5 órán át. Magyarországról nézve a téli napforduló idején a Nap 19 fok magasan delel, és 8,5 órán át lehet látni.

Ha máskor is tudni szeretne a napi Google-logók mögötti történetről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!