szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai tudósok 2020-ban kezdenék el tesztelni a HL-2M nevű fúziós reaktort, amiből a nemzetközi tudományos élet is sokat tanulhat.

A lassan már teljesen mögöttünk álló évtizedben több fontos lépés is történt a fúziós erőművek kifejlesztése terén. Miközben Franciaországban továbbra is zajlik az ITER építése, Kína nemrég csinált egy mesterséges Napot, amellyel "végtelen" mennyiségű energiát termelnének. És most egy újabb hírrel álltak elő: 2020-ban bekapcsolhatják majd azt a szerkezetet, ami szintén a Napot utánozva állítana elő energiát.

Az IFLScience beszámolója szerint a kínaiak Csengdu városában kezdenék meg a kísérleteket a HL-2M nevű készülékkel. A fúziós reaktort már egy ideje építik, a munkálatok állapotáról néhány héttel ezelőtt egy konferencián számoltak be a tudósok.

A Napban zajló folyamatokat a tokamak nevű berendezés segíti majd leutánozni. Ez egy fánk alakú szerkezet, amelynek belsejében a Nap magjánál is forróbb plazma található, amit a mágneses mezők kontrollálnak. A plazma előállításához hidrogént és deutériumot használnak majd fel.

Illusztráció.
Tokamak Energy

A kutatók azt remélik, hogy sikerül majd elérni a 200 millió Celsius-fokos hőmérsékletet, ami megkétszerezné a szintén kínai EAST rekordját. A kísérletek elvégzése viszont nemcsak a kínaiak, hanem a nemzetközi ITER-projekt számára is fontos lesz, az ország ugyanis ezzel a tudományos eredménnyel járul majd hozzá a közös munkához.

Ha sikerül a kísérlet, az azt jelenti, hogy a magfúzióval sikerül a hidrogénből héliumot létrehozni, ami óriási mennyiségű energiát szabadít majd fel. Ezt felhasználva lehetne elektromos áramot generálni, ám a mai atomreaktorokkal ellentétben lényegében sugárzó anyag létrejötte nélkül.

Ha érdeklik a fejlemények, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!