szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok inkább a háttérben szervezkedik tovább Huawei-ügyben, és úgy tűnik, akadt egy terv, amely akár használható is lehet.

Az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek mérlegelnie kéne azt a szokatlan lépést, hogy megszerezzék a finn Nokia és a svéd Ericsson távközlési cégek ellenőrző pakettjét, mert ellensúlyozható lenne a kínai Huawei dominanciája az ötödik generációs (5G) mobilhálózatok kiépítése terén – vetette fel csütörtökön William Barr amerikai igazságügy-miniszter, akit a tengerentúlon Donald Trump amerikai elnök "kardja és pajzsaként" emlegetnek.

A kijelentés, amely William Barr egy Kína gazdasági kémtevékenységével foglalkozó konferencián tartott előadásában hangzott el, jól mutatja, hogy az Egyesült Államok milyen messzire hajlandó lenne elmenni a Huaweijel szembeni lépéseiben. Barr ugyanis azt mondta, érdekeik összehangolása megvalósulhatna úgy, hogy "amerikai tulajdonba kerül egy ellenőrző részvénycsomag, vagy akár egy amerikai magáncég és a szövetséges vállalatok konzorciumán keresztül is".

Ha felsorakoztatnák a nagy piacunkat és pénzügyi erőnket az említett cégek egyike vagy mindkettőjük mögött, azzal egy sokkal nagyobb hatalmú versenytárs jönne létre, eloszlatva az állóképességükkel kapcsolatos aggodalmakat

– fogalmazott az amerikai igazságügy-miniszter, aki szerint legszorosabb szövetségeseikkel együtt "mérlegelni kellene ezt a megközelítést".

A Huawei egy telefonja
DPA

Az Ericsson és a Nokia együttes tőzsdei tőkeértéke 50 milliárd amerikai dollár körül van, és nem világos, hogy az amerikai kormány miféle forrásokból tudná finanszírozni a felvetett részvényvásárlást, ahogy az sem, hogy a szabályozó hatóságok jóváhagynának-e egy ilyen felvásárlást – írta az AP amerikai hírügynökség.

A múlt hónapban amerikai szenátorok hatfős csoportja törvényjavaslatot nyújtott be arról, hogy a kongresszus különítsen el több mint egymilliárd dollárt egy nyugati alternatíva megteremtésére a fejlett technológiájú távközlési berendezéseket gyártó kínai Huaweijel és ZTE-vel szemben, illetve egy olyan nyílt mechanizmus gyors kidolgozására, amely lehetővé tenné, hogy alternatív szállítók lépjenek be bizonyos meghatározott hálózati komponensek piacára.

Barr egyebek közt kijelentette, hogy Kína "első számú geopolitikai ellenféllé" vált, lépéselőnyhöz jutott és vezető szerepre tett szert az 5G terén (...) "Máris megszerezték a piac 40 százalékát, és agresszív módon túlsúlyhoz próbálnak jutni."

Az Ericsson és a Nokia sem kommentálta egyelőre az amerikai igazságügy-miniszter szavait. A két távközlési cég részvényeinek árfolyama mindenesetre emelkedett az európai tőzsdéken Barr megjegyzéseinek hatására.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja és figyelje a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!