szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A The Wall Street Journalnak nyilatkozó amerikai tisztviselők szerint a Huawei olyan megoldást épített be az eszközeibe, amelyen keresztül hozzá tudnak férni a mobilos hálózatok adatfolyamához. A kínai cég tagadja a lapban megjelent állításokat.

Kilenc hónap telt el azóta, hogy az Egyesült Államok elnöke szükségállapotot rendelt el annak érdekében, hogy "megvédje az amerikai informatikai hálózatokat a külföldi ellenségektől". Néhány nappal később teljesen egyértelművé vált, hogy az intézkedés a Huawei ellen szól. Az amerikai kormány lényegében nemzetbiztonsági kockázatnak minősítette a kínai vállalat eszközeinek használatát, az amerikai cégek pedig csak egy speciális engedély birtokában kereskedhetnek a kínai vállalattal. És az USA még ezen is szigorítani akart.

A Huawei tavaly május óta következetesen tagadja az ellenük felhozott vádakat – vagyis azt, hogy a kínai kormány kémkedne az eszközeiken keresztül –, követelve, hogy az Egyesült Államok mutassa meg az erre vonatkozó bizonyítékait. Az USA a mai napig nem állt elő ilyesmivel, és azt sem tudni, van-e bármilyen ütőkártya a kezükben. Ettől függetlenül most egy újabb érdekes részlet látott napvilágot.

[Betelt a pohár a Huaweinél, pert indít a cég az újabb amerikai szankció miatt]

Néhány amerikai tisztviselő a The Wall Street Journalnak arról beszélt, hogy a Huawei egy, a bűnüldöző szervek számára fenntartott hátsó kaput kihasználva világszerte hozzáférhet a mobilos hálózatokhoz, valamint az azokon folyó adatokhoz. Bár a gyártóknak úgy kell megtervezniük az eszközeiken a hátsó bejáratot, hogy ahhoz csak a szolgáltatók engedélyével lehessen hozzáférni, a Huawei állítólag enélkül a beleegyezés nélkül is képes belelátni az adatfolyamba.

AFP / Fred Dufour

Egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő szerint a Huaweien kívül más gyártó nem alkalmazott ilyen módszert.

A Huawei tagadja a lapban megjelent állításokat. Mint mondják, soha nem tettek, és nem is tesznek semmi olyat, amivel veszélyeztetnék a felhasználókat. A cég egyik képviselője szerint a hátsó ajtó használatához nekik is engedélyt kell kérniük a szolgáltatóktól, ráadásul ezen használatok mindegyikét azonosítani lehet.

Egyelőre kérdéses, hogy a fenti állításon túl van-e egyáltalán bármilyen bizonyíték az Egyesült Államok kezében. Az viszont biztos, hogy a névtelenséget kérő források nyilatkozata miatt a kijelentések nem tekinthetők hivatalos amerikai álláspontnak.

Frissítés: a Huawei szerda délután közleményben is reagált a The Wall Street Journalban megjelent cikk állításaira. Ebben azt írják,

Az Egyesült Államok a Huawei lehallgatásával kapcsolatos vádja csupán figyelemelterelés – a kiberbiztonság területén elfogadott logika semmilyen formáját nem tartja be. A Huawei Technologies soha nem fért hozzá és a jövőben sem fog hozzáférni telekommunikációs hálózatokhoz „titokban”, erre nincs is megfelelő képessége. A Wall Street Journal egyértelműen tisztában van azzal, hogy az amerikai kormányzat nem tud bizonyítékkal szolgálni vádjainak alátámasztására, ennek ellenére úgy döntött, hogy elismétli az amerikai tisztviselők által terjesztett hazugságokat. Ez mutatja a Wall Street Journal elfogultságát a Huawei-jel szemben, egyúttal aláássa saját hitelességét is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!