szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különös ötlet fogalmazódott meg egy művészben: ha már arcmaszkot kell viselni, akkor az legyen egyedi, kizárólag a viselőjére jellemző, és a telefon arcazonosítóját is lehessen kezelni vele.

A gyakorlatban egyelőre még nem vizsgázott az az arcmaszk, amit egy San Franciscó-i művész, Danielle Baskin talált ki. Úgy gondolta, ha már a koronavírus-járványtól való félelem miatt annyian viselnek arcmaszkot, akkor ez a kiegészítő más szempontból is legyen hasznos, például ne kelljen levenni, ha valaki oldani szeretné arcazonosítással zárolt telefontját. Spoilet következik: ez azért nem ennyire egyszerű.

Baskin egyébként több nyomtatásra szakosodott céget is működtet, így kézenfekvőnek tűnt az ötlet: kinyomtatni a viselő (fél)arcát a maszkra, ami így valóban testre-, pontosabban arcra szabott lehetne. Hamarosan el is készült a weboldal, ahol hirdetik a Face ID-kompatibilis arcmaszkot. Az internet népe azonnal érdeklődni kezdett, pillanatok alatt több mint ezren jelentkeztek fel a várólistára – a termék ugyanis egyelőre még nincsen készen.

faceidmasks.com

Baskin szerint ennek több oka is van. Egyrészt finomítani kell a nyomtatási folyamatot, hogy valóban realisztikus legyen a maszk viselőjének arcképe, valamint a maszkot ki kell próbálni számos, a modern telefonokban alkalmazott arcfelismerő rendszeren. Ez utóbbi esetben a siker igencsak kérdéses, ugyanis a gyártók egyre több biztonsági mechanizmust fejlesztenek ki, pont azért, hogy ne lehessen becsapni az arcfelismerést, például egy nyomtatott képpel. Ma már a legtöbb korszerű arcfelismerő feldolgozza a mélységinformációkat is, így egy ilyen maszk legfeljebb egy igen gagyi arcfelismerővel szerelt telefonon működhetne (már ha egyáltalán működne).

A kapcsolódó weboldal mindenesetre elkészült, és a felhasználók fel is tölthetnek képet az arcukról. Ezután beállíthatják a fotót a cég webalkalmazásában, hogy még a megrendelés véglegesítése előtt megbizonyodhassanak arról, hogy nincs-e igazítási probléma. A képeket N95 maszkokra nyomtatnák nem mérgező, természetes színezékekkel. Még a maszk rugalmas szalagját is úgy alakítják ki, hogy megfeleljen a vásárló bőrének. A maszk ára 40 dollár (valamivel több, mint 12 ezer forintnak megfelelő összeg) lesz.

Azt azért látni kell, hogy az N95 maszkok elsődleges célja a folyadék- és a levegőben lebegő részecskék elleni védelem, és nem bizonyított, hogy hatásos lenne a koronavírussal szemben is, különös tekintettel arra, hogy állítólag szemen keresztül is lehet fertőződni. A semminél persze jobb egy ilyen maszk, leginkább akkor, ha már fertőzött személy viseli.

Összességében nem szabad túl komolyan venni ezt a kezdeményezést, már csak azért sem, mert még maga a weboldal sem biztos abban, hogy valójában vicc, avagy mégsem ez az ötlet. Ami nem vicc viszont az az, hogy sokszor és alaposan mossuk meg a kezünket – ez is egyfajta védekezés a vírus ellen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!