szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az emberek közt terjedő klamídiának egy veszélyesebb változatát találták meg kutatók három kilométerrel a Jeges-tenger felszíne alatt.

Egyre érdekesebb baktériumok és soha nem látott kórokozók kerülnek elő a sarkkörön túl dolgozó tudósok munkája révén. Egy kutatócsapat most a meddőséget is okozó Chlamydia trachomatis egyik lehetséges rokonát találta meg a Jeges-tengerben,

méghozzá 3 kilométer mélyen.

A Live Science cikke szerint a felfedezést főleg az teszi érdekessé, hogy e parányi baktérium hogyan tud életben maradni olyan körülmények között, ami sok más élőlénynek lehetetlen lenne. A kórokozónak ugyanis oxigényhiányos közegben kell kibírnia igen nagy nyomást, de a jelek szerint ez sikerül is neki.

Az egyelőre nem igazán ismert, mégis mit keres egy Chlamydia baktérium a Jeges-tengerben. Az viszont biztosnak látszik, hogy megfertőzhető gazdatest hiánya miatt a kórokozó a tengerfenéken élő mikróbákat eszi. Ez a Chlamydia egyébként igen közeli rokonságban áll az embert fertőző baktériummal, így csakis örülni lehet annak, hogy a fagyos sarkkörön túl

és nem a szárazföldön bukkantak rá.

A kutatók nagyon szeretnék laboratóriumban is vizsgálni a különleges baktériumot, de a mélytengeri szélsőséges körülményeket szinte lehetetlen reprodukálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!