szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A génszerkesztést tanulmányozó tudósok és biokémikusok olyan megoldás után kutatnak, amely csírájában fojtaná el annak lehetőségét, hogy valakit koronavírus fertőzzön meg a jövőben.

Mi lenne, ha átprogramozhatnánk a génjeinket, hogy bármilyen terápia nélkül blokkolni tudjuk a COVID-19 betegséget? Ennek témájában zajlik most egy kutatás a Sandia Nemzeti Laboratóriumban a nextgov cikke szerint. A tudósok a CRISPR genomszerkesztési eljárást vennék ehhez igénybe, amely a DNS alapvető megváltoztatását célozza egy beteg szervezetében.

A kutatók ezt a módszert továbbgondolva olyan antivirális megközelítést szeretnének megvalósítani, amely képes lehet megfékezni a koronavírushoz hasonló vírustörzsek esetleges jövőbeli kitöréseit – és persze a mostani bajt okozó kórokozóét is.

Joe Schoeniger biokémikus szerint a CRISPR-technológiával a tudósok megváltoztathatják a sejteket alkotó savakat, úgy manipulálva a géneket, hogy az a vírusok elleni küzdelemben is hasznosítható lehet. A végcél, hogy az emberi test könnyebben szállhasson szembe a különféle fertőzésekkel.

A Sandia Nemzeti Laboratórium munkatársa, Oscar Negrete szerint évek óta kutatják az Ebola- és Nipah-vírusokat, melyek számos ponton hasonlítanak a mostani koronavírusra, így munkájuk nem hiábavaló. Arra azonban még sokat kell várni, hogy az elképzeléseket gyakorlati dolgok kövessék, ha egyáltalán eljutnak odáig.

Az emberi génszerkesztés akkor vált széles körben ismertté, hogy a kínai Ho Csienkuj tudós bejelentette: emberi magzatokon végzett génmanipulációs kísérletei sikerrel jártak, így megszülettek a világ első génmódosított csecsemői.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!