szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tőlünk igen messze lévő új exobolygó nagyjából akkora távolságban kering a csillagától, mint amilyen messze van a Vénusz a Naptól.

Úgynevezett gravitációs mikrolencsézéssel azonosítottak egy tőlünk nagyjából 25 ezer fényévre, vagyis igen messze keringő, eddig ismeretlen exobolygót új-zélandi csillagászok – írta a ScienceAlert.

A gravitációs mikrolencse-hatás az exobolygók (azaz Naprendszeren kívüli bolygók) érzékelésének egyik módszere, amely nagy segítséget jelent a kutatók számára ilyen új planéták detektáláshoz. A segítség abban rejlik, hogy amikor egy exobolygó áthalad az anyacsillaga előtt, annak fényét fókuszálja (gyakorlatilag felerősíti), és az így megfigyelhető fényességét egy bizonyos mértékben növeli is – olvasható a módszer Wikipédia-oldalán.

A tér megfelelő meggörbítéséhez szükséges nagy tömeg miatt gravitációs lencsehatással csillagászati objektumok, általában fekete lyukak, galaxisok, vagy galaxishalmazok térítik el a mögöttük lévő objektumokról érkező fény útját.

A frissen felfedezett OGLE-2018-BLG-0677 bolygó egy szuperföld, tömege közel négyszerese a Földnek. A központi csillagot 617 földi nap alatt kerüli meg az égitest. Azt egyelőre nem tudni, hogy a felszínén milyen körülmények uralkodnak, így azt sem, hogy a planéta alkalmas lehet-e az életre. A bolygó másik érdekessége, hogy

éppen olyan messze kering a csillagától, mint amilyen távolságban a Vénusz a Naptól.

A bolygóról szóló tanulmány az Astronomical Journal folyóiratban jelent meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!