szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tudományosan is igazolták, hogy aki este hat óra után eszik, az nemcsak hogy nagyobb valószínűséggel hízik el, hanem könnyebben lesz cukorbeteg is.

Sokaknál a gyakorlatban is beválik, hogy ha nem esznek este hat után, akkor könnyebben leadják a felesleges kilókat. Az esti evés nemcsak az elhízásért okolható, hanem például a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásáért is. A tudósok szerint ennek a magyarázata, hogy az emésztőrendszer éjjel nem igazán hatékony a cirkadián ritmus (azaz a napi biológiai óra) miatt.

A cikadián ritmusok egyfajta saját belső időmérő rendszer vezérli. Ezek a ciklusok diktálnak mindent az álmosságtól az immunsejtek leginkább aktív állapotáig. Ezek a ciklusok teszik lehetővé a test számára a felkészülést az ismétlődő dolgokra, például az étkezésre. Az emésztőrendszerünk is ciklikusan működik, éjszaka kevesebb nyál termelődik, a gyomor is kevesebb savat termel, a belek mozgása is lassul, így az ételek is lassabban mozognak, és kevésbé lesz érzékeny az ember az inzulinra. Mindez azt is jelenti, hogy napközben hatékonyabban dolgozzuk fel az ételt.

Medical News Today

Egy korábban kiadott tanulmány például arra derített fényt, hogy összefüggés van a nők esetében a késői evés és a szívproblémák között. Nagyobb volt a kockázata a magasabb testtömeg indexnek, az emelkedett vércukorszintnek és a magasabb vérnyomás kialakulásának. Más tanulmányok is megerősítették, hogy azoknál, akik későn esznek, nagyobb az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a kockázata.

A kaliforniai Salk Intézet professzora, Satchin Panda egerekkel kísérletezett. Az állatokat két csoportba osztotta, és mindkét csoport magas zsír- és cukortartalmú ételeket kapott. Az egyetlen különbség az volt, hogy az egyik csoport bármikor ehetett a nap folyamán, a másiknak viszont csak napközben, egy nyolcórás „időablakban” adtak enni.

Akik bármikor ehettek, meghíztak, magas lett a koleszterinszintjük, és 2-es típusú cukorbetegség kezdett kialakulni náluk. Az időkorlátozott diétára fogottak viszonylag vékonyak és egészségesek maradtak, annak ellenére, hogy ugyanannyi kalóriát fogyasztottak, mint a másik csoport. A korlátozott étkezés még a 2-es típusú cukorbetegséget is a visszájára fordította az egerekben.

[Ezt olvasta már? Megrövidíti az életet az egyik legfelkapottabb étrend]

Az előzetes kutatások szerint az étkezés ütemezése az emberi egészség szempontjából is fontos lehet. Kiderült ugyanis, hogy azoknál, akik a lefekvés előtt egy órával vacsoráznak, rosszabb a vércukorszint-szabályozás, mint azoknál, akik korábban étkeznek.

Panda professzor egyébként úgy véli, hogy az időben korlátozott étkezés már csak azért is jobb az egészségünk szempontjából, mert hosszabb időt hagy a bélrendszernek a regenerálódásra. A beleket bélelő sejteknek egytizede minden nap károsodik az emésztés normális folyamata során, és a késő esti étkezés, amelyet kora reggeli követ, nagyon kevés időt hagy a javítási folyamatokra. Egyébként az étkezési idők rendszeressége is pozitív hatású lehet. A váratlan időpontokban történő étkezés megváltoztathatja az emésztőszövetek biológiai óráinak időzítését, ezzel elcsúszik a szinkron a testünk más részein lévő órákhoz képest, és az anyagcsere folyamataink is kevésbé lesznek hatékonyak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!