szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fülszerű nyúlványokkal rendelkezik az a polipfajta, amelyet most fotón is sikerült megörökíteni a Jávai-árokban – 7 kilométeres mélységben.

Jól mutatja az állatvilág sokszínűségét, hogy bizonyos fajokat csak fotón vagy videón lehet megtekinteni, mivel a hétköznapi ember számára megközelíthetetlen helyen élnek. Ugyanez igaz a füles polipra is (Grimpoteuthis), amelyet most 7000 méteres mélységben sikerült megpillantani. Az állatról a Jávai-árokban készültek remek fényképek.

A füles polip érdekességét az élőlény fejéről lelógó nyúlványok jelentik, amelyek miatt úgy tűnhet, mintha az állatnak füle lenne. A kutatók egymás közt Dumbónak is nevezik, pont úgy, ahogy az 1941-es Disney-klasszikusban látott elefántot hívják. Az állatról készült képek a Marine Biology tudományos szaklapban jelentek meg egy mélytengeri tudós, Alan Jamiesonnak hála.

Marine Biology/Alan J. Jamieson, Michael Vecchione

Ebből a fajból előbb 5760, majd 6957 méteren is sikerült megpillantani egyet – írta a BBC Jamieson beszámolója alapján. Az élőlények 43 és 35 centiméteresek voltak. A tudós szerint igen különleges állatról van szó, hiszen a sejtjei az ilyen nagy nyomáshoz is alkalmazkodnak tudnak.

[Tudja, mik élnek a vízben 18, 180 vagy akár 6000 méteren? Most megnézheti]

A mostani képek azért is érdekesek, mert ilyen mélységben még nem készültek fotók a mélyben élő teremtményekről. A legutolsó ilyen kép, amely nagyjából 50 éve készült, 5145 méteren született. A tudósok akkor a Karib-térségnél, Barbadoson kutattak új, addig nem ismert állatok után.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!