Letiltotta a Facebook a II. világháborús képeket színessé varázsoló művészt

A tolmácsként dolgozó Olga Shirnina hobbija, hogy a fekete-fehér történelmi fotókat színessé varázsolja. Emiatt többször is meggyűlt már a baja a Facebookkal.

  • hvg.hu hvg.hu
Letiltotta a Facebook a II. világháborús képeket színessé varázsoló művészt

A Facebook a mesterséges intelligenciára támaszkodva igyekszik elérni, hogy se a közösségi oldalra, se az Instagramra ne kerülhessen fel olyan tartalom, ami sértené a felhasználási feltételeket. Bár az algoritmus sokszor jól dolgozik, időnként benéz bizonyos dolgokat. Ilyen volt például, amikor a kis hableányt ábrázoló szoborról készült képet tiltották le meztelenség miatt, illetve egy koncentrációs táborról készült fotót is, amivel az Anne Frank Center a holokausztról és a népirtásról való oktatás fontosságára akarta felhívni a figyelmet. Most újra rosszul csapott le a Facebook rendszere, ezúttal egy orosz tolmács kárára.

Olga Shirnina egyike azon legjobb szakembereknek, akik a második világháborúról készült felvételeket színessé varázsolják. A közösségi oldalakon több mint 45 ezer követője van, ahol rendszeresen közzéteszi legújabb munkáit. A nemrég elkészült három képét azonban már nem meri feltölteni, mert attól fél, a rendszer végleg letiltja őt az oldalról – a fiókját ugyanis már többször felfüggesztették – írja a Szabad Európa Rádió weboldala.

Ezt a képet 2019 szeptemberében törölte az Instagram. A felvételen Heinrich Himmler (balra) találkozik Hans-Adolf von Moltke lengyel nagykövettel 1939-ben.
Kimblim

A Klimbim művésznéven dolgozó szakember azt mondja, órákon át dolgozik azon, hogy egy fekete-fehér kép színes legyen, és mindezt csupán kedvtelésből teszi meg. Az általa elkészített felvételeket aztán bárki megoszthatja, ha azt nem kereskedelmi céllal teszi, a bejegyzéseihez pedig semmilyen politikai tartalmú kommentárt nem szokott fűzni.

Az alábbi képpel május 26-ra készült el Shirnina, de nem meri közzétenni a Facebookon és az Instagramon, mert fél, hogy törlik a fiókját. A fotón a nácik varsói koszorúzása látható 1939-ben, néhány hónappal a megszállás előtt.
Kimblim

Ennek ellenére 2019 szeptemberében megkapta az első figyelmeztetését az Instagramtól, mert a náci vezetőkről feltöltött színes kép megsérti a felhasználási feltételeket, így ha a jövőben hasonló dolgot posztol, akár törölhetik is a fiókját.

Klimbim

Az azóta eltelt hónapokban több fényképét is eltávolította a Facebook a közösségi oldalról és az Instagramról. Sőt, a fiókját fel is függesztették, miután két náci katonáról készült színes felvételt tett közzé, akik Ukrajnában harcoltak.

Klimbim

Mivel a fenti fotón nincs semmilyen önkérnyuralmi jelkép, Shirnina szerint azt valaki jelenthette a Facebook felé. Mint mondja, ez volt eddig az első (és utolsó) olyan eset, amikor fellebbezésének helyt adott a Facebook.

Május elején a Facebook három napra ismét felfüggesztette a fiókját, mert megosztotta annak az ikonikus történelmi fotónak a színes változatát, amelyen a szovjet katonák kitűzik a zászlót a Reichstag épületére.

Klimbim

Hiába fellebbezett, nem vezetett eredményre, így csak három nappal később tudta újra használni a 21 ezer követővel rendelkező oldalát, illetve az igazolványát is meg kellett mutatni a Facebooknak, hogy igazolja, valódi személyről van szó.

A Facebook a Közösségi alapelvek között külön kitér arra, hogy ki számít veszélyes magánszemélynek, és mi veszélyes szervezetnek. Ezek szerint:

A való világban okozott tényleges károk megelőzése és visszaszorítása céljából nem engedélyezzük olyan szervezetek vagy magánszemélyek jelenlétét a Facebookon, amelyek erőszakos küldetést hirdetnek vagy erőszakos tevékenységben vesznek részt. Ide tartoznak a következőkben részt vevő szervezetek vagy magánszemélyek:

  • terrortevékenység;
  • szervezett gyűlölet;
  • tömeggyilkosság (a kísérletet is ideértve) vagy több rendbeli gyilkosság;
  • emberkereskedelem;
  • szervezett erőszak vagy bűncselekménynek minősülő tevékenység.

Azokat a tartalmakat is eltávolítjuk, amelyek az ilyen tevékenységekben érintett csoportokat, vezetőket vagy magánszemélyeket támogatják vagy dicsőítik.

Hogy melyik vonatkozó pont miatt tiltották le többször Shirnina olalait, nem tudni. A helyzetet ráadásul bonyolítja, hogy van olyan fotó, amivel "semmi baja" a Facebooknak, mást pedig problémásnak jelöl meg.

A PetaPixel az ügyben megkereste a Facebookot, de a közösségi oldal üzemeltetői egyelőre nem válaszoltak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.