A mesterséges intelligencia kissé szürreális alkotói vénájáról már sokszor hallhattunk. A gép írt már dalt, és furcsa műalkotást is festett, amelyet egy árverés keretében több mint 100 millió forintnak megfelelő pénzért vitt haza egy licitáló. Ezek a művek egy adatbázis tanulmányozása után születtek, amikor a szoftver ihletet merített az elé tett hang-, illetve képi anyagból.
Így történt ez a programozó Aldo Cortesi esetében is, akinek saját tervezésű szoftvere soha nem látott sziluetteket álmodott meg bogarak, madarak, illetve különféle emlősök fekete-fehér ábrái alapján. Mi több: a kész művek közt olyanok is szerepeltek, melyeket semmilyen fajhoz nem lehetett besorolni, annyira mások lettek:
Cortesi a PhyloPic nevű képes adatbázist használta, hogy felokosítsa a szoftverét. A weboldalon olyan ábrák láthatók, melyeket általában online hirdetésekhez, kreatív munkákhoz használnak a grafikusok. A program ezeket tanulmányozta, majd a maga szemlélete alapján rajzolni kezdett.
Az algoritmus 50 ezer képet állított elő. A rengetegbe sok olyan került, amik tényleg hasonlítottak valamilyen állatra, de többségében elég groteszk lett az eredmény. Néhány esetben pedig teljesen értelmezhetetlen művet alkotott a szoftver, a sziluett ugyanis sem emberre, sem állatra nem hasonlított. A programozó nem tudott magyarázatot adni a jelenségre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.