szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig is szigorú előírások vonatkoztak az űrhajósok és az eszközök sterilizálására, ám a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektetne a NASA a biológiai szennyezés megelőzésére.

Hogy sikeres lesz-e egy világűrt megcélzó küldetés, az már az előtt eldől, hogy az űrhajósok egyáltalán elindultak volna. A missziók egyik legkényesebb művelete ugyanis a Földön elvégzett sterilizálás: sem az asztronauták, sem pedig az általuk szállított eszközök nem lehetnek szennyezettek, az ugyanis torzítaná a kutatási eredményeket. Elég csak arra gondolni, milyen eredményt adna a marsi élet utáni kutatás, ha a bolygóra valamilyen mikrobát cipelne magával az ember.

Mindez persze fordítva is igaz: a misszió során nagyon oda kell figyelni arra is, nehogy véletlenül valamilyen szennyeződést cipeljenek a Földre az űrhajósok. A NASA most ennek érdekében frissítette a sterilizálásra vonatkozó előírását, hogy a Holdat (és majd a Marsot) megcélzó Artemis-missziónál ezen a téren még csak véletlenül se fordulhasson elő semmilyen baki. A módosítást Jim Bridenstine, a NASA igazgatója jelentette be a Twitteren.

A NASA két irányelvet fogalmazott meg az Artemis-misszió kapcsán. Az egyik a robotokkal és emberekkel a Holdat megcélzó küldetésekre vonatkozik, és a fenntartható kutatást írja elő, míg a második a Holdra és a Marsra induló küldetések kapcsán a biológiai szennyezés megelőzéséről szól.

Ez utóbbi kapcsán a legfontosabb célként a szennyezés mérséklésére szolgáló technológiák kifejlesztését jelölték meg. A NASA emellett szeretné jobban megérteni, hogy miként működik a marsi környezet, hogy ezzel növeljék a sterilizálás hatékonyságát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!