szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Moderna által gyártott oltóanyagot július 27-én 30 ezer önkéntesen próbálják majd ki, hogy végérvényesen kiderüljön, legyőzi-e a koronavírust. A tömeges tesztelés fázisa a vakcinafejlesztés egyik utolsó állomása, és csak olyan szer juthat el ebbe a fázisba, amely korábban minden próbán jónak bizonyult.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az amerikai oltóanyagot előbb emberek nélkül, majd 45 emberen tesztelték, és biztató eredményeket sikerült elérni: a kísérletbe bevont fiatal felnőttek szervezete gyakorlatilag úgy és olyan antitesteket termelt, mintha ők is átestek volna a betegségen – írja az AP hírügynökség.

A tesztalanyokon jelentkezett néhány mellékhatás: az önkéntesek fele influenza-jellegű problémákat tapasztalt, köztük hidegrázást és fáradtságot, illetve végtagfájdalmat, de ezt elsősorban azon a területen, ahol az anyagot beléjük fecskendezték. A tudósok egy magasabb dózissal is próbálkoztak, de ez a három alanynál még súlyosabb tüneteket okozott, így ezzel a mennyiséggel nem kísérleteznek tovább.

[Bill Gates figyelmeztet: ha a piac dönt a koronavírus-gyógyszerről, az katasztrófához vezethet]

A Moderna és az amerikai Nemzeti Egészségtudományi Intézet által kidolgozott oltásról azt is tudni, hogy két adagra van szükség belőle: a másodikat durván egy hónappal az első szúrás után kell beadni a páciensnek, hogy az anyag hatni tudjon.

A július végén kezdődő tömeges tesztelésbe a kutatók már nem csak fiatalokat vonnak be, a kifejezetten veszélyeztetett korosztályból is keresnek önkénteseket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!