szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miniatűr Raspberry számítógépen alapuló rendszert hívtak segítségül a kutatók ahhoz, hogy az eddigieknél jobban megfigyelhessék az elefántok kommunikációját.

Nemcsak a földrengések okozhatnak rezgéseket a földkéregben, hanem például az emberi tevékenység vagy akár az elefántok is. Ezek az óriási állatok igen alacsony frekvenciájú morgásokkal kommunikálnak egymással, viszont az emberi fül nem hallja ezeket. Ettől függetlenül komoly hatásuk van: rezonanciát idéznek elő a talajban, szeizmikus hullámok keletkeznek, amelyek a földön tovább terjednek, mint a levegőben. Más elefántok pedig több kilométeres távolságban is észlelik ezeket a rezgéseket speciális szervekkel az érzékeny lábukban.

Igen széles körű az elefántok ilyen kommunikációja, a veszély jelzésétől kezdve egészen a barátok hívásáig terjed. A kutatók egy ideje már figyelik ezeket a jelzéseket, azonban az erre használható eszközök meglehetősen drágák. És ekkor lép a képbe az igazán olcsó Raspberry Pi minikomputer – írja a ZME Science.

Raspberry Pi Foundation

Raspberry Pi-re épített szeizmográfot (Raspberry Shake néven) már sokféle vizsgálathoz használták, és egy Észak-Kalifornia-i kutatócsoport ezt az eszközt vetette be az elefántok tanulmányozására. Rendszerük lelke egy geofon (földmikrofon), amely mérhető elektronikus jelekké alakítja a talajban terjedő vibrációt, emellett tartalmaz egy akusztikus mikrofont is, meg persze a Raspberry Pi számítógépet. A korábban ilyen célra használt berendezések több tízezer dollárba kerültek, azonban az említett miniszámítógépes összeállítás ezer dollárnál kevesebbe került.

Sajnos egyelőre még van egy hátránya ennek az összeállításnak. Bár a rendszer tökéletesen képes volt detektálni az alacsony frekvenciájú hangjelzéseket, azonban csak 100 méteres távolságig. A kutatók szerint a hatótávolság még javítható, de hogy mennyire, az még kérdéses. Egyelőre úgy tűnik, hogy az eszközök az olyan területeken lehetnek hasznosak, ahol gyakran összegyűlnek az elefántok. S mivel az orvvadászok is szívesen tevékenykednek az ilyen helyeken, az említett eszközzel egyfajta riasztórendszert lehetne kiépíteni az elefántpopulációk védelmében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!