A mesterséges intelligenciára alapuló, modern algoritmusok segítségével lehetővé vált, hogy úgy láthassunk ősrégi felvételeket, ahogy korábban még sohasem. Ez történt például Louis Lumière legendás, A vonat érkezése című filmjével, ami 1896-ban készült el, február óta viszont már 4K-ban és 60 képkocka/másodperc lejátszási sebességgel is megnézhetjük.
De ott van még a New York 1911-es éveiből származó "mozi", amelyet több mint 100 éve rögzített a svéd Svenska Biografteatern vállalat, valamint az is, ahogy az Apollo–16 legénysége a Hold felszínén kocsikázik. Most egy újabb filmmel bővült a felújított mozgóképek családja.
Denis Shiryaev a valaha készült legelső fennmaradt filmre, a Roundhayi kerti jelentre engedte rá a mesterséges intelligenciát, hogy megnézze, miként is fest a videó 2020-as verziója, 60 képkocka/másodperc lejátszási sebesség mellett.
A végeredmény több szempontból is lenyűgöző lett. Egyfelől van egyfajta romantikája annak, hogy a közel másfél évszázaddal ezelőtt élt emberekről színes felvétel készül. Másfelől a fennmaradt film alig két másodperces, ami 18 filmkockát jelent – ehhez képest a modernizált változat másodpercenkénti 60 képkockájának létrehozása igen munkásnak hangzik. A videóban 2 perc 40 másodperctől látható a felújított jelenet.
A Roundhayi kerti jelenetet Angliában, Leeds külvárosában, Roundhayben készítette 1888. október 14-én Louis Le Prince francia feltaláló. A filmen az anyósát és az apósát, Joseph és Sarah Whitleyt, a fiát (Adolphe Le Prince), valamint Harriet Hartle-t láthatjuk, amint a kertjükben körbe-körbe sétálnak és nevetnek.
A fenti videóban hallható hangok nem az eredetiek, azt Shiryaev magától adta hozzá, hogy valósághűbb lehessen a végeredmény.
Sarah Whitley egyébként a videó elkészülte után 10 nappal meghalt, Le Prince pedig 1890-ben nyomtalanul eltűnt, miközben a franciaországi Dijon felé tartott egy vonattal. Ő és a poggyásza sem került elő soha.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.