szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Samsung augusztus elején bemutatott csúcstelefonja, az 5G-s Galaxy Note20 Ultra egyike a piacon lévő legdrágább eszközöknek. De vajon mennyibe kerülne, ha kizárólag a gyártási költségeit néznénk?

A neves piacelemző cég, a Counterpoint Research felfedte a (128 GB-os) Galaxy Note20 Ultra 5G gyártási költségeit. Azét az okostelefonét, amelyik egyébként a jelenlegi technológiák csúcsát jelenti, és egyben az egyik legdrágább mobileszköz a piacvezető okostelefon-gyártó portfóliójában.

A cég vezető elemzője szerint „a Samsung kiváló munkát végzett több fejlett technológia és alkatrész tervezésében, gyártásában és integrálásában”.

A mostani modell vékonyabb és könnyebb az előző generációs csúcskészülékekhez. A teljes gyártási költség valamivel 550 dollár alatt lehet (548,90 dollár), ebből az alkatrészek költsége körülbelül 468 dollárt tesz ki. (Az alkatrészekre lebontott listát a Counterpoint Research oldalán részletezik.) A különbséget az összeszerelésre, tesztelésre, kiegészítőkre és minden olyan dologra fordítják, amire a telefon értékesítéséhez szükség van.

Mivel az eszköz listaára 1299 dollár (itthon csak a 256 gigás modell kapható, az 485 ezer forintba kerül), ebből gyorsan kiszámítható a 750 dolláros különbség. Ám ez még közel sem a tiszta profit, hiszen ebből még lejön a hardver és a szoftver kutatás-fejlesztésére fordított összeg, a marketingköltés, és persze a bevételek a vállalat fenntartásának általános költségeihez is hozzájárulnak.

Samsung

A Note 20 Ultra 5G mmWave változata egyébként a Qualcomm legfejlettebb 5G-s lapkáját, a Snapdragon 865+-t, illetve és a Snapdragon X55 5G modem-RF rendszert tartalmazza. A chipkészlet ára egyébként darabonként 57 dollár. A telefon néhány kulcsfontosságú piacon (például Egyesült Államok, Kína, Dél-Korea) jelenik meg a Qualcomm Snapdragon 865+ chipkészlettel, míg más piacok az Exynos 990-es változatát kapják (ezért ezeken a helyeken picit alacsonyabb lehet az anyagköltség).

A Qualcomm lapkát tartalmazó változatnál a Samsung az összes alkatrész-költség nagyjából feléhez járul hozzá, míg az Exynos chipet tartalmazó telefonoknál a 70 százalékhoz. A Samsung egyébként számos belső és külső beszállítóval dolgozik együtt, amihez igen kifinomult rendszerintegrációra van szükség.

Counterpoint

A mmWave változat nagyjából 10 százalékkal kerül többe, mint a 6 GHz alatti frekvenciát használó modellek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!