szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy algoritmus segítéségével hanggá alakították azokat az adatokat, melyeket a teleszkópok rögzítettek a Tejútrendszer fürkészésekor.

Az olyan teleszkópok, mint a Hubble vagy a Spitzer segítségével rengeteg felvételt sikerült már begyűjteni tágabb környezetünkről. Ezek általában láthatók, ám egy különleges eljárás, a szonifikáció segítségével hallhatóvá is lehet tenni a nullákkal és egyesekkel leírható adatokat – zenévé alakítják át az információt. A NASA szakemberei így zenésítették meg a Tejútrendszert, a végeredmény az emberi fül számára igen kellemes lett.

[Tudja, milyen hangja van a Marsnak? A marsi napfelkeltét "hangosították ki" a tudósok]

A NASA leírása szerint a hangerőt a fény intenzitása adja – vagyis minél fényesebb egy folt a képen, annál hangosabb az adott hang –, a kép aljáról a teteje felé haladva pedig a mélyből a magas hangokba megyünk át. A konvertálás a fotó bal oldalán kezdődik, és a jobb oldalán ér véget.

A zene akkor a leghangosabb, amikor a lejátszás a kép jobb alsó feléhez ér. Ez a legfényesebb rész a felvételen, és nem mást ábrázol, mint a Tejútrendszer közepén található, nagyjából 4 millió Napnak megfelelő tömeggel rendelkező szupermasszív fekete lyukat, a Sagittarius-A*-ot.

Az egyperces zenében nagyjából 400 fényévnyi távolságot hallgathatunk végig, vagyis a kép két széle között egy körülbelül ekkora régió terül el. A látottak körülbelül 26 ezer fényévnyire vannak a Földtől.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!