szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kérdéses, hogy az oltás 90 százalékos hatásosságot kimutató kísérletében nem a résztvevők fiatalabb életkora játszotta-e a döntő szerepet.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közösen kifejlesztett koronavírus-oltásának tesztelése közben egy gyártási hiba okozott problémát – írja a Bloomberg.

Teszteléskor két csoporton vizsgálták a vakcina hatásosságát: az egyikben a résztvevők egy hónap különbséggel kaptak két egész adagot, ők 62 százalékban lettek védettek. A másik csoport egy hónappal az első, fél adagnyi oltás után egy másik, teljes adagot is kapott, náluk 90 százalékos volt a védettség. A kettő eredményt átlagolva jött ki, hogy 70 százalékos az oltóanyag hatékonysága.

A második csoportról azonban az amerikai vakcinafejlesztési program, az Operation Warp Speed közölte később, hogy az ő első vakcinájuk egy gyártási hiba miatt nem volt teljes adag. Hozzátették, ráadásul ez egy fiatalabb csoport volt, mint a másik, ahol alacsonyabb lett a védőoltás hatásossága: 55 évnél idősebbek nem voltak a kísérlet résztvevői között. Az AstraZeneca eredeti közleménye minderről nem tett említést.

Az Oxfordi Egyetem szerint a hibát már kiküszöbölték. Az AstraZeneca szóvivője szerint a legmagasabb elvárásoknak is megfelelően végezték a kísérleteket. Ugyanakkor egy elemző arról nyilatkozott a Bloombergnek: így már kérdéses, hogy a 90 százalékos hatásosságot kimutató kísérletben valójában nem a résztvevők fiatalabb átlagos életkora játszotta-e a döntő szerepet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!