12 ezer éve élt orrszarvú maradványai kerültek elő Szibériában
A felmelegedés miatt mind több hasonló leletre bukkannak a tudósok.
MTI / hvg.hu
Orosz tudósok egy nagyjából 12 ezer éve élt gyapjas orrszarvú jó állapotban fennmaradt maradványaira bukkantak a szibériai Jakutföldön. A globális felmelegedéssel egyre gyakoribb, hogy efféle leletek kerülnek elő az Északi-sarkkörön túl, mivel az Arktisz gyorsabb ütemben melegszik, mint a világ további részei. Szibéria állandóan fagyott talaja, a permafroszt helyenként már fel is olvadt a klímaváltozás hatására.
Az orrszarvút egy folyóban találták meg augusztusban, de a felfedezés hírét csak most hozták nyilvánosságra. Az állat végtagjai, egyes belső szervei, a tülke, sőt még a gyapja is megvolt, ami ritkaság ezeknél a leleteknél – idézte a Jakutia 24 című helyi lap Valerij Plotnyikov kutatót. Az állat neme egyelőre nem ismert.
A tudós szerint a gyapjas orrszarvú a 11 700 évvel ezelőtt véget ért pleisztocén késői szakaszában élt. A tudós szerint a kopásjelek alapján úgy tűnik, az állat élelemgyűjtésre használta a tülkét. A leletről további fotókat lehet nézni a Siberian Times oldalán.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.