szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hubble űrteleszkóp és a Spitzer űrtávcső ugyanarra a pontra fókuszált: az Orion-ködre, hogy aztán a két szerkezet adatait összekombinálva megszülethessen 2020 egyik utolsó űrfelvétele.

A NASA közreadott felvételén az Orion-köd kavargó gázfelhője látható, ami néhány fiatal, de hatalmas csillagot vesz körül. A két űrtávcső eltérő hullámhosszú fényeket rögzített, a kettőt összekombinálva pedig az alábbi kép született meg.

NASA

A NASA szerint a ködök a világegyetem rendkívül izgalmas képződményei. Minden olyan anyag megtalálható bennük, amik a csillagrendszereket és a galaxisokat alkotják, ám még nem álltak össze csillagokká, bolygókká. Az Orion-köd esetében néhány csillag már megszületett.

A mintegy 1500 fényévre lévő Orion-ködöt a Hubble ultraibolya, valamint a látható fény tartományában örökítette meg, míg a Spitzer infravörös tartományban pásztázott. Előbbi hidrogént és ként, utóbbi szénben gazdag molekulákat tárt fel.

A tudósok szerint azt ugyan nem tudni, hogy mennyi anyag lehet ott, de ha az Orion-ködöt semmilyen külső erő nem zavarja meg, a következő évmilliárdok alatt valószínűleg csillagok, bolygók és aszteroidák keletkeznek majd benne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!