Erősebb és hatékonyabb: jön a Huawei 3 nm-es technológiával készülő lapkája

Nem hagyja magát sarokba szorítani a Huawei: az amerikai embargó ellenére is rengeteg pénzt fektet kutatásba, fejlesztésbe. Állítólag 3 nm-es technológiával készülő lapkán is dolgozik, bár még kérdéses, mikor láthat napvilágot egy ilyen áramkör.

  • hvg.hu hvg.hu
Erősebb és hatékonyabb: jön a Huawei 3 nm-es technológiával készülő lapkája

A mobilok következő generációs chipkészletén dolgozik a Huawei: a legfrissebb, bár nem megerősített kiszivárogtatás szerint kibővíti csúcskategóriás HiSilicon Kirin lapkakészletét, és elindítja a Kirin 9010 áramkört, ami egy teljesen új, 3 nm-es technológián alapuló architektúrára épül.

Az előző generációs HiSilicon Kirin 9000 és Kirin 9000E lapkák 5 nm-es folyamaton alapulnak, és hasonló technológiát használ a Qualcomm és a Samsung is a legutóbbi csúcskategóriás mobileszközökön. A Kirin 9010 chipkészlet tehát jelentős előrelépés lehet elődeivel szemben. Az előnyök pedig egyértelműek: egy ilyen lapkára több tranzisztor fér: akár 70 százalékkal nagyobb lehet a tranzisztorsűrűség, ami már csak azért is fontos, mert a modern chipkészletek több mint tízmilliárd tranzisztort tartalmaznak. A végeredmény: teljesítménynövekedés és energiatakarékosság.

A gyártók egyébként már szemeznek egy ideje a 3 nm-es technológiával, azonban ezek valószínűleg távolabbi tervek – a TSMC is csak 2022 második felére valószínűsítette, hogy készen áll az ilyen, N3 kódnévvel illetett áramkörök készítésére. Mindenestre a Huawei reményeit nagyban táplálhatja, hogy az elemzők szerint a frissen megválasztott és a hivatalába január 20-án lépő amerikai elnök feltehetően nem fogja olyan szigorúan büntetni a Huaweit, mint Donald Trump, így bátran fordulhat majd a TSMC-hez, amikor a konkrét gyártás szóba kerül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?