Mesterséges szaruhártyát kapott a 78 éves férfi, visszanyerte a látását
Az izraeli CorNeat nevű cég szakemberei olyan mesterséges szaruhártyát fejlesztettek ki, amit a korábbiakhoz képest jóval egyszerűbb beültetni a betegek szemébe, ráadásul a gyógyulási idő is sokkal rövidebb.
A szaruhártya (cornea) a Wikipédiameghatározása szerint a szemgolyó külső védőburkolatának az elülső, áttetsző része. A felületén külső behatás vagy megbetegedés miatt heg keletkezhet, ami jelentős mértékben rontja a látást.
A szakemberek azonban nemcsak a vakság gyógyításán, hanem a súlyosan látássérült emberek látásának visszaadásán is dolgoznak, ennek egyik igen biztató eredményéről pedig az Israel Hayom számolt be.
A lap szerint az izrael startup cég, a CorNeat egy olyan mesterséges szaruhártyát fejlesztett ki, ami segítségével az orvosok képesek voltak visszaadni egy 78 éves, súlyosan látássérült férfi látását. A KPro nevű implantátumot közvetlenül a szem falához lehet erősíteni, lecserélve ezzel a páciens saját szaruhártyáját.
Bár ilyen típusú beavatkozást már korábban is végeztek, erre csak utolsó lehetőségként tekintettek a szakemberek. Ennek oka, hogy az eddigi, mesterséges szaruhártyákat meglehetősen bonyolult volt a szemhez rögzíteni. A KPro viszont egyszerűen, csupán néhány öltéssel rögzíthető a szemhez, ráadásul olyan biomimetikus anyagból készült, ami a sejtek szaporodására ösztönzi a szervezetet, így a vágások és öltések helye is gyorsabban regenerálódik, valamint gyorsabban épül be a szembe az implantátum.
A beszámoló szerint a beteg közvetlenül a műtét után már fel tudta ismerni a családtagjait, sőt, a számokat is le tudta olvasni az elé tett tábláról.
A cég szerint hamarosan további 10 emberen tesztelik a technológiát Izraelben, emellett további kettőn Kanadában, haton pedig Franciaországban, az Egyesült Államokban és Hollandiában.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?