szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az adatközpontokhoz kitalált grafikus vezérlők után processzorfronton is terjeszkedésbe kezd az Nvidia.

Az asztali és nagy kiszolgálórendszerekhez tervezett GPU-it (vagyis videokártyáit) széles körben elismerik, ám az Nvidia nem kizárólag ebben a szegmensben szeretne hírnévhez jutni: a processzorok is érdeklik őket, de olyannyira, hogy rögtön versenybe is szálltak – még tovább húzva ezzel a hasonló fejlesztéseket végző Intel idegeit.

Az Nvidia viszont nem otthoni felhasználásához tervezett egy chipet, hanem olyan adatközpontokhoz, ahol főként szuperszámítógépek segítségével végeznek adatelemzést. A fejlesztést Grace-nek hívja a tajvani cég, utalva a számítástudomány egyik úttörőjének számító Grace Hopperre – írta az Engadget.

A Grace-ről egyelőre nem sokat tudni, azt azonban igen, hogy a hatalmas lapkába az ARM valamelyik következő generációs, Neoverse típusú magjait teszik majd. Hogy pontosan mekkora mennyiséggel lehet számolni, szintén kérdéses, de az Nvidia eddigi próbálkozásait látva szinte biztos, hogy hangzatos értékekre lehet számítani.

A Grace nagyban támaszkodik a szintén Nvidia által fejlesztett NVLink nevű technológiára, ami a processzor(ok) és a hozzá kapcsolódó grafikus vezérlők közti kapcsolatért felelős. Az újdonságot ez esetben a technológia újabb változata jelenti, a tajvani gyártó ugyanis az NVLinkből is újabb/fejlettebb generációt állít a Grace szolgálatába.

Ennek köszönhetően az akár 900 GB/s feletti sávszélesség is elérhető lesz.

A terméknek két megrendelője már biztosan van: a svájci CSCS (Swiss National Supercomputing Centre), illetve a Los Alamos-i LANL (Los Alamos National Laboratory), amelyek saját tervezésű szuperszámítógépeit a Grace-szel kívánják felszerelni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!