szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy adatkezelő szoftver kalózverzióját töltötte le és telepítette fel a gépére az az egyetemi hallgató, aki ezzel együtt egy vírussal is megfertőzte az eszközét.

Nem lehet elégszer elmondani, hogy a különböző szoftverek kalózverzióinak letöltése és használata igen kockázatos, és cseppet sem tanácsos: az etikai kérdéseken túl megesik, hogy a feltört szoftverrel egy vírus is rákerül a gépre.

A Bleeping Computer szerint egy meg nem nevezett európai biomolekuláris kutatóintézetnél dolgozó egyetemi hallgató egy adatkezelő szoftvert szeretett volna ingyen letölteni. Talált is egy olyan oldalt, ahol a feltört változatot kínálták, ám kiderült, ezzel egy időben a Ryuk néven ismert zsarolóvírust is telepítette.

Ellopták az Apple terveit, 15 milliárd forintos váltságdíjat követelnek az orosz hackerek

Az Acer után az Apple egyik beszállítóját, a Quanta nevű céget is megtámadta az orosz REvil nevű hackercsoport. A megszerzett adatokért cserébe most is pénzt követelnek a bűnözők.

A bajt a brit Sophos kiberbiztonsági cég segített elhárítani, még mielőtt beütött volna a krach. Ám még így sem volt túl rózsás a helyzet, a labor ugyanis egy hétnyi kutatás adatait veszítette el, és egy hetes leállást okozott az intézetben.

A Sophos kiderítette, hogy a támadást az egyik hallgató bejelentkezési adatai segítségével követték el. A hallgatók besegítenek a labor munkájába, és távoli eléréssel jelentkeznek be az intézet hálózatába. Arra is a szakemberek jöttek rá, hogy az ominózus hallgató egy, a munkahelyén használt szoftver kalózverzióját akarta az otthoni gépére telepíteni. Amikor ez megtörtént, a vírus elkezdte ellopni az adatait, így hozzáfért a belépési kódjához is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!