szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Vodafone Group megbízásából átfogó tanulmány készült az EU tagországok gazdaságának és társadalmának digitális fejlettségéről. Az eredmények rámutattak: a digitális fejlettség jelentős nemzetgazdasági befolyással bír. Magyarország digitális infrastruktúrája Európa élmezőnyéhez tartozik, a vállalkozásoknak azonban csak egy kis része használja ki a digitalizáció nyújtotta előnyöket.

A Vodafone Csoport megbízásából a Deloitte által készített "Digitalisation: An opportunity for Europe" című tanulmány az EU-tagországok gazdaságának és társadalmának digitális fejlettségét mérő, úgynevezett DESI-mutatót vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy a digitalizáció előmozdításával jelentős nemzetgazdasági hatások érhetők el. A 27 tagország és az Egyesült Királyság 2014-2019 közötti adatait vizsgáló kutatás fő megállapítása szerint a DESI összpontszám 10 százalékos növekedése 0,65 százalékkal növelheti az adott tagország GDP-jét (feltételezve az egyéb változók, mint például a munkaerő, tőke, kormányzati fogyasztás és nemzetgazdasági beruházások állandóságát). Amennyiben pedig 2027-re minden tagország elérné a 90 pontot, az elemzés szerint az EU területén a GDP 7,2 százalékkal magasabb lenne – mutat rá közleményében a Vodafone.

DESI pontszám változása az EU tagországaiban
Európai Bizottság

A jelenleg 47,5 pontos Magyarország esetében a 90-es pontszám elérése 11,43 százalékos GDP-növekedést és 12,9 százalékos termelékenységi növekedést eredményezhetne 2027-re.

Annak ellenére, hogy az ország digitális infrastruktúrája Európa élmezőnyéhez tartozik, a vállalkozásoknak csak egy kis része használja ki a digitalizáció nyújtotta előnyöket – hangsúlyozza a Vodafone, alátámasztásaként idézve egy tavalyi felmérés eredményét is, ahol Magyarország összesítésben a digitális technológiák integráltsága kapcsán mindössze a 26. helyen állt. Ez egyrészt fejletlenséget tükröz, máshonnan nézve viszont azt jelenti: jelentős fejlődési potenciál van még ezen a területen mind a vállalkozások termelékenysége, mint a nemzetgazdaság növekedése szempontjából.

Az aktuális DESI mutatók és összetételük
Európai Bizottság

Az idei felmérés szerint Magyarországon a big data elemzés kihasználtsága elmarad az uniós átlagtól (12,3%), hiszen a nagyvállalatok mindössze 6,1 százaléka használ big data analytics szolgáltatást. Ezt az eredményt bármely forrásból származó adatelemzés alkalmazása javítani tudja. A big data analytics egyik legfontosabb területe a működési adatok elemzése.

Bár egyre több magyarországi vállalkozás migrálja adatait felhőalapú tárhelyre (a vállalkozások 11,5 százaléka használja ezt a működési modellt, szemben az 17,8 százalékos uniós átlaggal), sok kisebb vállalat nem él ezen szolgáltatások előnyeivel.

Itthon a vállalkozások mindössze 11,8 százaléka van jelen közösségi webes felületeken (EU-átlag: 25,2%). A kkv-k csupán 12,5 százaléka értékesít online, és kevesebb mint 6 százaléka teszi ezt nemzetközileg (ugyanezek a számok EU-szinten: 17,5% és 8,5%).

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!