szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Oxfordi Egyetem és az Oracle szerint új szintre emeli a kórokozókkal kapcsolatos adatok feldolgozását a két szervezet által együtt fejlesztett új rendszer. Nemcsak gyorsabban azonosítja a felbukkanó koronavírus-mutációkat, hanem azt is elemzi, hogy mennyire hatékonyak ellenük a már engedélyezett vakcinák.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus még fertőzőbb mutánsainak megjelenése magában hordozza annak veszélyét, hogy lelassul a globális felépülés, és meghiúsul a vakcinák által nyert immunitás. Annak érdekében, hogy segítsék a kormányokat és az orvosszakmát az új variánsok felismerésében és a gyors reagálásban, az Oxfordi Egyetem és az Oracle egy globális kórokozóelemző rendszert (Global Pathogen Analysis System, GPAS) hozott létre. A technológiai vállalat által kiadott közlemény szerint a rendszer egyesíti az Oxfordi Egyetem kórokozóadatokat elemző platformját (Scalable Pathogen Pipeline Platform, SP3) az Oracle felhőalapú infrastruktúrájával (Oracle Cloud Infrastructure, OCI).

Az eredetileg tuberkulózis-kutatáshoz létrehozott SP3 rendszer jelenleg a SARS-CoV-2 vírus szekvenciaadatainak egységesítésére, standardizálására, elemzésére és összehasonlítására használják – ezzel eredményezve annotált genomszekvenciákat és azonosítva új variánsokat. Az immár az Oracle Cloud szolgáltatásával 24 órás robotra kapcsolt rendszer átfogó és szabványosított elemzéseket lesz képes nyújtani a koronavírus-variánsoktól, az adatok benyújtását követő néhány percen belül – olvasható a vállalat közleményében.

A tájékoztatás szerint a mesterséges intelligenciára támaszkodó megoldás nem csak a mutációk gyorsabb azonosítását teszi lehetővé, hanem az is gyorsan kideríthető segítségével, hogy az éppen felfedezett új variáns ellen mennyire lesznek hatékonyak a már forgalomban lévő vakcinák és használt kezelések.

A rendszer adatelemző felülete megmutatja például, hogy mely specifikus törzsek terjednek gyorsabban mint mások, és vajon a genetikai jellemzők hozzájárulnak-e a fokozott fertőzőképességhez és az oltóanyagoknak való ellenálláshoz.

Az Oxfordi Egyetem közlése szerint már most feldolgozta a világ SARS-CoV-2 szekvenciájának felét, összesen több mint 500 ezret.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!