szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Brad Smith, a Microsoft elnöke szerint meg kell védeni a mesterséges intelligenciától az embereket, Kínát pedig le kell győzni a versenyben.

Az elmúlt években sokszor lehetett már arról hallani, hogy a technológia fejlődése, ha rossz irányba fordul, olyan világot teremthet, mint amit George Orwell legendás regényében, az 1984-ben ismerhettünk meg. Ezekre a félelmekre tett most rá egy lapáttal Brad Smith. A Microsoft a BBC-nek azt mondta, ha a kormányok nem védik meg a lakosságot a mesterséges intelligenciától (MI), akár már 2024-re is eljuthatunk 1984 világába.

A redmondi vezető Kínát hozta fel példának, ahol már most is fut egy olyan program, mellyel az állam képes monitorozni a lakosságot. Smith szerint a távol-keleti rezsim arra törekszik, hogy 2030-ra a mesterséges intelligencia terén világszinten vezetővé váljon. Kína képességei már most is meghaladhatják az Európai Unióét, 2019-ben pedig a MI-alapú technológiák szabadalmának számában az Egyesült Államokat is lekörözte. A világ 770 millió térfigyelő kamerájának 54 százaléka Kínában található.

[Kamera elé kényszerítik a kínai hatóságok az ujgurokat, hogy megtudják, mit gondolnak a rezsimről]

Eric Schmidt, a Google korábbi vezérigazgatója, aki jelenleg az Egyesült Államok mesterséges intelligenciával foglalkozó bizottságának elnöke úgy véli, hogy Kínát kötelező megverni ezen a téren. Ennek érdekében a nemzeti és a globális stratégia is az kell, hogy legyen, hogy a demokráciák megosztják egymással az erőforrásaikat.

SpY

Lan Hszüe, a kínai kormány tanácsadója szerint az arcfelismerés olyan helyzetekben lehet hasznos, ha egy tömegeseményen valamilyen "súlyos baleset" történik. Hszüe szerint Kína valóban óriási előrelépést tett ezen technológia területén, amit az Egyesült Államok fenyegetésként értékelt, és hidegháborút akart kirobbantani.

Schmidt még 2016-ban kötötte össze a Google-t és az amerikai hadügyet. A vállalat a Maven nevű projekten dolgozott, hogy az arab országokban a felderítő drónok jobb gépi látással rendelkezzenek. A szerződést azonban a Google dolgozói lesöpörték az asztalról, mert nem akarták, hogy vér tapadjon a kezükhöz.

A negatív végkifejlet ellenére az amerikai Védelmi Minisztérium továbbra is partnereket keres a Szilícium-völgyben, hogy lépést tudjon tartani Amerika a mesterséges intelligenciáról szóló versenyben. Hszüe szerint ugyanakkor ez a fajta technológiai hidegháború elkerülhető lenne, ha Kína és Amerika együttműködne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!