szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Adatokkal viszont nem támasztotta alá az állítását a Gamaleja Intézet igazgatóhelyettese.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A Szputnyik V koronavírus elleni védőoltás nagyjából 90 százalékban hatékony a koronavírus delta variánsa ellen – állítja az oltóanyagot fejlesztő orosz Gamaleja Intézet. A Reuters Gyenisz Logunov igazgatóhelyettest idézi, aki szerint a fenti számot digitális betegadatokat és az oltottságról szóló dokumentumokat összevetve számolták ki.

Nem sokkal korábban még arról írt az orosz sajtó, hogy újraoltási programot készít elő az orosz egészségügyi tárca, mivel két adag Szputnyik V nem minden esetben lehet elég az indiai vírusmutáns kivédéséhez.

Logunov az állítását nem támasztotta alá tudományos eredmények publikálásával, amikor azokról a RIA hírügynökségnek beszélt. A Gamaleja Intézet akkor sem jeleskedett az állításainak adatokkal való alátámasztásában, amikor erre a Szputnyik V uniós engedélyezéséhez lett volna szükség, így pedig kétséges, hogy ezt az engedélyt valaha is megkapja a vakcina.

Az orosz hatóságok szerint egyébként 92 százalékos a Szputnyik V hatékonysága a koronavírusnak az első változatával szemben, ami ellen fejlesztették.

A delta variáns már itt van, a legjobb, ha még többen beoltatják magukat

Több európai országban is kiszorította a korábbi mutációkat a koronavírus delta variánsa, amely a rendkívül súlyos harmadik hullámot okozó alfa (brit) mutációnál is fertőzőképesebb. Bár az eddigi adatok szerint a már használt vakcinák védelmet nyújtanak ellene, nem olyan mértékben, mint korábban, és azt is csak a második dózis után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!