szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a világot most elsősorban a labdarúgó Európa-bajnokság érdekli, más versenyek is zajlanak. Például a szuperszámítógépeké.

Kiadta a szuperszámítógépek legfrissebb, immár 57. alkalommal elkészített ranglistáját a TOP500. Az idei összeállításban pedig az az érdekes, hogy a sorrend szinte semmit nem változott: továbbra is japán Fugaku a legerősebb/leggyorsabb ilyen eszköz. Ez azt is jelenti, hogy a fejlesztés tavaly november óta, az utolsó rangsor közlése óta nem talált kihívóra.

A Fugakut a Riken és a Fujitsu fejlesztette ki. Teljesítménye 442 petaflop, ami – emlékeztet a Neowin – több mint háromszoros előnyt jelent a második helyen álló, és így is nagyon gyors IBM Summithoz képest. (A flopsban megadott teljesítmény a számítógép által másodpercenként elvégzett lebegőpontos műveletek számát mutatja.)

A ranglistának egy új szereplője is van, az amerikai Perlmutter, amely egy heterogén rendszer. Ennek előnye, hogy a platform energiaigénye jóval kisebb, mint a nála gyorsabb eszközöké. A teljesítménye ugyanakkor a Fugakuhoz mérten szinte sehol nincs: mindössze 64,6 petaflopot tud. A TOP500 összeállításából az is kiderül, hogy az AMD processzorokat egyre több készülékben használják, illetve a ranglista alapján Kína szuperszámítógépes dominanciája már nem annyira érzékelhető.

A várakozások szerint 2021 igazi korszakváltás lehet a szuperszámítógépek versenyében, ugyanis ebben az évben mutatkozhatnak be az első exascale – vagyis 1000 petaflops teljesítményű – eszközök. Az Egyesült Államok két ilyen gépen is dolgozik, de Kína is munkához látott. Az újabb fajta szuperszámítógépek a tudomány minden területének jelentős lökést adhatnak, köztük például a rákkutatásnak is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!