szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy olyan eljárást fejlesztettek ki a koreai kutatók, ami segíthet az ivóvízkrízis megoldásában.

Az ivóvíz hiánya már most is problémát okoz a világ több pontján, és ha továbbra sem sikerül lassítani a globális felmelegedést, az egész világon számolni kell a jelenséggel. Még Magyarországon is.

A tudósok ezért régóta dolgoznak már azon, hogy a tenger vizéből hatékony módszerrel állítsanak elő ivóvizet. Most a koreai kutatók álltak elő egy szerkezettel, ami percek alatt képes elvégezni ezt a műveletet.

Az Engadget beszámolója szerint az úgynevezett membránlepárlási eljárás segítségével egy hónapon át képesek voltak a tengervízből kivonni a sótartalom 99,9 százalékát. A megoldást már korábban is használták, ám van egy komoly hátránya: ha a membrán túl vizes, akkor egyszerűen nem működik. Éppen ezért folyamatosan arra kellett várni, hogy megszáradjon, vagy mesterségesen meg kellett szárítani, ám mindez időigényes feladatnak bizonyult.

Elsevier

A koreai tudósok ezért a nanotechnológiához fordultak. Az elektro-szálképzés nevű eljárás segítségével egy olyan háromdimenziós membránt alkottak meg, amely rendkívül hidrofób, vagyis lényegében taszítja a vizet. A technológiáról a Journal of Membrane Science című tudományos lapban számoltak be.

A szakemberek most azt remélik, ha kereskedelmi forgalomban is lehet majd kapni a berendezést, az komoly segítség lehet az ivóvíz-hiány kezelésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!