szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A raj egyetlen hálózatba kapcsolat egységként cselekszik. Lőnek, és ha kell, robbantanak is.

A májusi izraeli-palesztin konfliktus során az izraeli védelmi erők (IDF) mesterséges intelligenciával működő harci drónokat vetettek be. Az IFL Science tudományos-ismeretterjesztő hírportál szerint az egységek teljesen autonóm módon dolgoztak, vagyis az irányításuk nem igényelte emberi operátor közreműködését. A szakértők úgy vélik, hogy ez volt az első olyan háborús helyzet, amikor egy számítógéppel vezérelt, és élet kioltására is alkalmas drónt ellenséges erők ellen használtak.

Az IDF drónhadseregét a felderítő egységektől, illetve műholdaktól kapott információk vezérlik.

Az Interesting Engineering szerint a rajt Jaguárnak nevezik, és automata géppuskákkal vannak felszerelve. A kis egységek hálózatba kapcsolva repülnek, és az sem zavarja meg őket, ha valamelyiket menet közben megsemmisítik. A drónok mindemellett robbantani is képesek, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk: az egységek a célpont fölé repülnek, majd egyenesen rázuhannak.

Egy nemrég nyilvánosságra került ENSZ-jelentés szerint Líbia tavaly ugyancsak önműködő drónokat küldött emberi életek kioltására. Az az összecsapás a líbiai kormányerők és a Halifa Belkaszim Haftár vezette szakadár egységek között történt. A Haftárhoz hű erők épp visszavonultak a fővárosból, Tripoliból, amikor a Kargu-2 típusú drónok lőni és bombázni kezdték őket.

Az ENSZ szerint mostanra a világ számos országa állít elő „gyilkos robotokat”, amelyek miatt kampány is indult. A kezdeményezés célja, hogy a hasonló fejlesztéseket végző államok, köztük Kína, Izrael, Dél-Korea, Oroszország és az Egyesült Államok hagyjon fel az autonóm fegyvereken végzett munkálataival.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!