szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai szakemberek azt az aszteroidát lőnék a rakétákkal, amely a következő évtizedekben még közelebb kerülhet a bolygónkhoz. A becsapódás esélye rendkívül kicsi, de ha mégis eltalálna, abból óriási baj lenne.

A Kínai Űrtudományi Központ szakértői egy tanulmányban mutatták be tervüket arra vonatkozóan, hogyan lehetne eltéríteni a Bennu nevű kisbolygót, amely a jövőben kis eséllyel a Földnek ütközhet.

A Live Science szerint a Bennu 2175 és 2199 között kerülhet 7,5 millió kilométernél közelebb a bolygónkhoz. Bár így is óriási távolságban lesz, a becsapódás esélye pedig 1 a 2700-hoz, egy esetleges ütközés mégis katasztrofális következményekkel járna: az aszteroida az eddigi számítások szerint 1200 megatonna TNT erejével pusztítana.

Ez a Hirosimára ledobott atombomba erejének közel 80 ezerszeresét jelenti.

A kínai kutatók nem robbantásos megoldásban gondolkodnak, az ugyanis valószínűleg csak több, kisebb darabra szakítana egy potenciálisan veszélyes égitestet. A szakértők ezért jobb ötletnek tartják, ha a kisbolygót rakéták egyidejű bevetésével „arrébb tolnák”. A számításaik szerint a Bennu esetében ezt 23 Csang-cseng 5 rakétával lehetne megoldani. Ezek legalább 9000 kilométerrel vinnék odébb a Bennut.

[Videó: Felvette a NASA űrszondája, mi történt 321 millió kilométerre a Földtől]

A Live Science kitér rá, hogy a Bennu eltérítésére a NASA-nak is vannak tervei, köztük a HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response) nevű koncepció. Az ötlet egy kisebb űreszközre vonatkozik, ami kisebb lökésekkel térítené el az égitestet. A becslések alapján a sikeres művelethez 34-53 ütközésre lenne szükség. A NASA szerint a folyamatot a Bennu esetleges becsapódása előtt tíz évvel kellene elvégezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!