szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Japán Űrügynökség két tudósa szerint a Phoboszt és a Deimoszt, vagyis a Mars két holdját érdemes lenne alaposabban megnézni.

A NASA az eddigi legbonyolultabb és talán legfontosabb küldetésén dolgozik a Perseverance marsjáróval. A szerkezet a vörös bolygó felszínéből vesz mintákat, amiket aztán hosszú évek múlva remélhetőleg a Földön tanulmányoznak majd a tudósok. A cél, hogy megtalálják az ősi élet nyomait a Marson. A Japán Űrügynökségnek (JAXA) azonban egy másik elképzelése van arról, hogy hol kellene ez után kutatni.

A japán tudósok szerint a Mars holdjai szolgáltathatnak a legnagyobb eséllyel bizonyítékot az ősi élet nyomaira a Marson. Hjodo Rjuki és Uszui Tomohiro tanulmányában sorra veszi a vörös bolygó tanulmányozására irányuló jelenlegi és a következő tíz évre kiterjedő erőfeszítéseket.

A Phobosz
NASA/JPL/University of Arizona

Hjodo és Uszui szerint a vörös bolygó mindkét holdja – Phobosz és Deimosz – kisebb a Föld holdjánál és jóval közelebb is vannak a Marshoz, mint a Hold a bolygónkhoz.

A Science-ben megjelent írásukban a kutatók kifejtik, hogy a Mars felszínének tanulmányozására küldött űrszondák csupán nagyon kis területen tudnak vizsgálódni. Mint írták, olyan ez, mintha egy űreszköz a Szahara közepében landolna: találna ugyan az életre utaló nyomokat, de csak egy töredékét a valóságnak.

A szakemberek szerint ezzel szemben egy olyan űrszonda, amely a Mars holdjain vizsgálódna, valószínűleg nagyobb szerencsével járna. Mint emlékeztettek, korábbi kutatások eredményei azt sugallták, hogy a Mars egykor nedves bolygó lehetett.

Lehet, hogy a Mars holdjára kellett volna küldeni a Perseverance-t?
NASA/JPL-Caltech/MSSS

Ugyancsak korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy a Marshoz rengeteg aszteroida csapódott az évmilliók alatt. Néhány nagyobb ütközés nyomán a marsi felszín darabjai kilökődtek az űrbe, egy ilyen darabot még a Földön is azonosítottak.

A japán szakemberek szerint a marsi felszín "lemorzsolódott" darabjainak egy része kétségkívül a planéta egyik vagy akár mindkét holdjának felszínén landolhatott, és mivel mindkét hold csaknem teljesen steril környezettel rendelkezik, megőrizhették az ősi élet nyomait rejtő anyagokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!