szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Centaurus A-t régóta vizsgálják a tudósok, a legutóbbi adatgyűjtés után pedig két részletgazdag kép is készült róla.

A Tejútrendszerhez legközelebb lévő galaxis a Centaurus A, ami nagyjából 12 millió fényévre található tőlünk. A közepén egy szupermasszív fekete lyuk van, ami miatt a kutatók is folyamatosan figyelemmel kísérik a "szomszédunkat". A chilei Dark Energy Camera (DECam) segítségével most a korábbinál jóval részletesebb felvételeket sikerült készíteni róla.

Az elkészített képen a galaxist "oldalról" láthatjuk, így magára a magra, vagyis a középpontjára nem látunk rá. Emellett egy jókora porfelhő takarja el előlünk annak látványát – ez a fekete csík a kép közepén –, ami még a korongját is körbeöleli. Mindez a szakemberek szerint annak a bizonyítéka, hogy a Centaurus A korábban egy másik galaxissal ütközött össze.

CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA

A kozmikus katasztrófa következtében a szomszédos galaxisban rendkívüli intenzitású csillagképződés indult be, ami a mai napig is tart. Az ennek alapját adó hidrogénfelhő vörösben úszik, míg az újonnan született csillagok kék színnel ragyognak.

A kép a szupermasszív fekete lyukról is árulkodik. A Nap tömegének 55 milliószorosával bíró égitest pólusainál hatalmas relativisztikus jetek (erőteljes plazmakilövellések) láthatók, miközben a körülötte lévő anyagot folyamatosan próbálja felfalni.

ESO/WFI/MPIfR/ESOA.Weiss et al./NASA/CXC/CfA/R.Kraft et al.

A szupermasszív fekete lyuk plazmasugarai a csillagközi térig érnek. További érdekessége a Centaurus A-nak, hogy körülötte több törpegalaxis is kering.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!