szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A medveállatkák parányi élőlények, csak a mikroszkóp alatt látszódnak. Ennek ellenére hihetetlen tűrőképességgel rendelkeznek, hiszen a szélsőséges körülményeket (vagyis például a nagyon hideget) is képesek elviselni. Ezért is foglalkoznak velük annyit a tudósok, és keresik azokat a jellemzőket, amiket még nem fedezték fel velük kapcsolatban. Nemrég rá is bukkantak egy újabb ilyenre.

A Gizmodo által idézett kutatás szerint a medveállatkák (Tardigrades) nem ügyetlen járókelők, nagyon is remekül tudnak haladni. Ennek oka, hogy a mikroszkopikus élőlények lábszerű nyúlványokkal rendelkeznek, amik a (náluk mintegy 500 000-szer nagyobb) rovarokéhoz hasonlóan mozognak. A kutatók először nem is akarták elhinni, amit megfigyeltek náluk.

A vizsgálat videók segítségével zajlott, amihez értelemszerűen az kellett, hogy a kutatók rögzítsék a medveállatkák mozgását. Miután elegendő ismeretanyag gyűlt össze, következhetett az aprólékos tanulmányozás. A felvételek a Hypsibius dujardini nevű fajról készültek. A kutatók meglepődtek, hogy a medveállatkák nem vonaglanak; a karmaikat az aljzatba illesztik, majd az egész testüket előre húzzák. Ez azért is érdekes, mert e parányi teremtmények nem rendelkeznek csontokkal, a testük teljesen lágy.

A medveállatkák járása a sebesség függvényében sem változott, ami különös, mert a mikroszkopikus világban más törvények uralkodnak.

A kutatók azt remélik, hogy a látottakból származó információkat a mikrorobotika és a nanotechnológia területén is felhasználhatják. Az elképzelések egyike egy olyan parányi robot, ami az emberi testben halad, hogy megtalálja a javítandó pontot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!