Repülő szélturbinákat gyárt egy német cég, állítják, ezek feleannyiból kijönnek
A német startup, a Kitekraft szerint a turbinák üzembe helyezése is környezetkímélőbb, mert nem kell őket közúton szállítani.
hvg.hu
A szélerőművek előnyeit ma már nem kell ecsetelni, de még ezek között is bőven akadnak különbségek. Ez alatt pedig nem csak a leadott teljesítményt, illetve a megtermelt energiát kell érteni.
Jól mutatja ezt a Kitekraft nevű német startup munkája, ami egy repülő és önműködű szélturbina. Az egész úgy működik, hogy a szerkezet lapátjai a magasba viszik a turbinát, ahonnan egy kábel segítségével adja le a teljesítményt. A cég szerint a fejlesztés nagyjából feleannyi költségből üzemeltethető, mint a farmokon használt szélturbinák.
A masina alapját egy sárkányrepülőhöz hasonló jármű jelenti, amely a vállalat szerint tengerek fölött is reptethető. Ha pedig nagyon feltámad a szél, és a repülő esetleg bajba kerül, egyszerűen elvágják az összeköttetést.
A Kitekraft szerint az újfajta szélturbina üzembe helyezéséhez nincs szükség szárazföldi (értsd: teherautós) szállításra, így a szén-dioxid-kibocsátás is kisebb.
A repülő szélturbina még nem végleges termék, de a tesztek már javában folynak. Az elkövetkező hetekben további hardver- és szoftverfejlesztéseket is végeznek, valamint újabb repülési teszteket terveznek, hogy tovább feszegessék az újdonság határait.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.