szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy japán cég olyan, nagyméretű drónt fejlesztett, ami a szokásosnál is hosszabb ideig képes repülni, anélkül, hogy leszállna. Persze nem elsősorban ezért készült: bázisállomásként működik.

A NASA is meglátta a potenciált a HAPSMobile nevű vállalat ötletében, mely egy különleges, napelemes repülőgép. Ez azonban nem a szokványos magasságban dolgozik: az ilyen eszközöket (HAPS, High Altitude Platform Stations, magyarán nagy magasságú platformállomások) általában a sztratoszférában helyezik működésbe, és onnan biztosítják a folyamatos összeköttetést a földi bázissal.

A HAPSMobile eszközét Sunglidernek nevezik a szakértők, és az Autoevolution szerint a munka igen jól halad: a jármű tavaly sikeresen végrehajtotta első tesztrepülését, miközben folyamatos 4G-s (LTE) kapcsolatot biztosított. A hálózat tesztelését egy okostelefonnal végezték, vagyis ez az eszköz is „látta” a jelet. Voltaképp az egész projekt lényege ez, pontosabban, hogy bárhonnan stabil hálózatot tudjanak üzemeltetni, de nem olyat, ami csak néhány óráig vagy napig elérhető.

A HAPSMobile-nak ugyanis eltökélt szándéka, hogy a pilóta nélküli járművük akár hónapokon át körözzön. A drónt ezért napelemekkel szerelték fel, és úgy építették meg, hogy kimondottan hosszú, 78 méteres szárnyfesztávolsággal rendelkezzen. A szerkezetnek így nem szükséges leszállnia, hogy feltankolják, és éjjel sem éri baj. A cég szerint a mobilkommunikáció a nap 24 órában biztosított egy ilyen eszközzel.

Ami pedig a sztratoszférát illeti: a légkörnek ennek a rétegében szinte mindig enyhe az időjárás, és a szélmozgás se nagyon változik. Ezek a paraméterek lehetővé teszik, hogy a Sungliderhez hasonló eszközök biztonságban működjenek, megszakítás nélkül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

27 év után visszavonul Drozdy Győző, a magyar mobiltávközlés ikonikus alakja

Drozdy Győzőt 1993-ban az első magyar munkavállalóként szerződtették le a Pannon GSM alapítói. A később Telenor névre váltó operátor meghatározó szakembereként 1993 óta formálta a hazai mobiltávközlés fejlődését. A szolgáltató újabb, jövőre esedékes átnevezéskor már nem lesz a fedélzeten, a vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettes most visszavonul.