szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Napjainkban, a felhőszolgáltatások korában is szükség van olyan fizikai tárolókra, amiken sok adat őrizhető. A Southamptoni Egyetem újdonsága ebben biztosan nem vall kudarcot, ugyanis rengeteg hely van rajta. És még annál is több, mint amire elsőre gondolna.

Az Egyesült Királyságban található Southamptoni Egyetem kutatói áttöréshez hasonló eredményt értek el egy újfajta adattárolóval: a szakemberek egy CD-hez hasonló méretű lemezt alkottak, amelyen állításuk szerint 500 terabájtnyi (vagyis 500 000 gigabájtnyi) információ őrizhető. Ráadásul sokkal tovább, mint amennyire a többi fizikai tároló képes.

A fejlesztés hátterében két dolog áll a New Atlas szerint: egy különleges lézeres technika (ez skálázza fel a tárolásra használható kapacitást) és egy nanorácsokat tartalmazó üveglap. Ez utóbbi maga a lemez, amire az adat az „égetéssel” rákerül. Az eljárást ötdimenziós optikai tárolásnak nevezik. Az egyetem nem most dolgozta ki az ötletet, mivel az alapjait már 2013-ban a világ elé tárták. De akkor még nem működött olyan jól, mint ma.

A kutatók úgy vélik, hogy a lapkával nemzeti archívumok, múzeumok, könyvtárak nyerhetnek majd nagyot, de azt még mindig nem tudni, hogy az első ilyen tárolók mikortól kerülhetnek kereskedelmi forgalomba. A technika használatához ráadásul különleges berendezés is kell. Ennél is nagyobb gond azonban, hogy az írás csupán 230 KB/s-os tempójú. Ez pedig nem túl izmos, ha gigabájtokat kell egy átvinni valahova.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!