szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A BioNTech már elkezdte vizsgálni a B.1.1.529 kódnevű újfajta koronavírust, hogy kiderüljön, kell-e változtatni a Pfizerrel közös védőoltáson.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus új változatára bukkantak a kutatók nemrég Dél-Afrikában. A B.1.1.529 a szakemberek szerint gyorsan terjed, és bár London és az Európai Unió is bejelentette, hogy leállítja a légi közlekedést Dél-Afrikából, a hatóságok találtak egy belga nőt, aki megfertőződött.

A legnagyobb kérdés most, hogy vajon az eddig kifejlesztett vakcinák megvédik-e az oltottakat az újfajta koronavírus ellen. A BioNTech már be is jelentette, hogy elkezdte tesztelni a Pfizerrel közösen kifejlesztett oltóanyagát, és nagyjából két hét múlva derülhet ki, hogy nyújt-e bármilyen védelmet a B.1.1.529 ellen – írja a Financial Times.

Az egészségügyi szakemberek eddig Dél-Afrikában, Botswanában, Hongkongban és Izraelben találtak fertőzötteket. A belga nőről annyit tudni, hogy semmilyen oltással nem rendelkezett – ugyanakkor a The Guardian szerint nem is kontaktált senkivel, aki a fertőzött országból való.

A B.1.1.529 összesen 32 ponton mutálódott a vírus azon részén, ahol a sejtekhez kapcsolódik. Mindez azért probléma, mert a meglévő oltóanyagok épp a vírus ezen része ellen kódolják védelemre a szervezetet, így előfordulhat, hogy a meglévő vakcinák nem, vagy csak részben védenek hatékonyan ellene.

A cég jelezte: már előkészültek arra, hogy szükség esetén hat héten belül módosítani tudják a meglévő mRNS-vakcinát, 100 napon belül pedig szállítani tudjanak belőle.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!