Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Néhány év alatt igencsak megsokasodott a karunkon elérhető funkciók száma. Az alváskövetéstől a napelemen át a véroxigénszint méréséig nézzük, melyiknek mi is lehet az értelme.

Aktivitásmérés

A legsokrétűbb funkciócsomag, amely mára jóval sokrétűbb a klasszikus futás-kerékpározás-úszás mozgásformák monitorozásánál. A profi okosórák, azon belül is a kifejezetten sportóraként fejlesztett eszközök több tucat mozgásforma-figyelő elemzésére képesek, legyen az akár evezés, jóga, golfozás vagy síelés. Aki komolyan gondolja a sportot, annak vásárlás előtt érdemes alaposan körbenéznie, ugyanis könnyen lehet, hogy létezik a piacon kifejezetten a kedvenc mozgásformájához ajánlott óra is – találni már ilyesmit futáshoz, úszáshoz, golfozáshoz, de még búvárkodáshoz is.

Alváskövetés

Az alvás monitorozása az okosórák egyik gyakran vitatott funkciója. „Érzem, hogy jót aludtam-e, mit kell ezen mérni?” A felvetésben annyi igazság mindenképp van, hogy nem érdemes „az órának aludni”, tehát bármit is mér, elsősorban ne annak alapján döntsük el, hogy szükségünk van-e még alvásra.

Az érdekességen túl a funkció hasznos lehet alapvető alvási zavarok detektálására, hiszen az órák – illetve a hozzájuk tartozó alkalmazások – viszonylagos pontossággal megmutatják például azt, hogy mennyi ideig voltunk mélyalvásban. Orvosi tanácsként semmiképp ne vegyük a látottakat, de arra jók lehetnek, hogy ha huzamosabb ideig nem az igazi a közérzetünk, és az óránk rendre alacsony alvásminőséget mutat, akkor érdemes ezzel az információval megkeresnünk orvosunkat.

Az alváskövetés hozza magával azt is, hogy az óra el tudja dönteni, hogy a beállított ébresztési időpont körül mikor érdemes leginkább ébresztenie minket ahhoz, hogy ne a legmélyebb álomból kelljen „visszajönnünk”, ez pedig kellemesebb ébredést eredményezhet.

EKG

Az okosórák egyelvezetéses EKG készítésére alkalmasak – csodára ne számítsunk, ennek bizonyos értelemben „nem sok köze van” az igazi, kórházakban végzett vizsgálathoz. A hagyományos, 12 elvezetéses EKG komolyságához szoftveres úton próbálnak meg közelebb kerülni a gyártók, akik egyre intelligensebb algoritmusokkal frissítik a készülékeket.

Nem állítjuk, hogy az órabéli EKG funkciónak nincs értelme, az igazsághoz hozzátartozik, hogy hacsak valaki nincs már eleve tisztában valamilyen szívproblémájával, akkor nagyon(-nagyon) jó eséllyel a vásárlást követő első héten néhányszor rámér magára, és utána csak családtagoknak, barátoknak megmutatva fog előkerülni a funkció. Érdemes tehát mérlegelni, hogy ha két modell között az EKG-funkció jelenti a lényegi különbséget, biztosan megéri-e a néhány tízezer forintos pluszt megfizetni.

eSIM

Az eSIM technológia bevezetése hozzájárult az okosórák felnőtté válásához. Amelyik óra eSIM-es, annak összes funkcióját lehet használni akkor is, ha nincs a közelben a vele általában párba állított telefon. Az ilyen órán saját jogon van mobilnet, illetve telefonálni is minden további nélkül lehet vele. A mobil 7/24-es kiváltására persze így sem alkalmas, de például egy esti buli vagy hétvégi kirándulás erejéig otthon hagyható a telefon.

Fizetés

Az MNB adatai szerint a mobilfizetéses tranzakciók száma és értéke is több mint a duplájára nőtt az elmúlt egy évben. A Mastercard tavalyi évre vonatkozó kutatása szerint pedig a városi felnőtt lakosság 9 százaléka fizetett már okosórával is. Elsőre úri huncutságnak tűnik, de aki kipróbálja, könnyen rákaphat a kényelemre, amikor nemhogy a bankkártyát, de még a telefont sem kell elővenni az üzletbéli fizetéshez, elég csak hozzáérni az órához, majd a terminál közelébe tenni a csuklónkat.

Magyarországon említésre méltó a szinte minden pénzintézet által támogatott Apple Pay, a Garmin órával rendelkező K&H-sok számára elérhető GarminPay, illetve CIB, Erste, K&H és Unicredit bankok Wear OS rendszerű órás ügyfelei által használható Google Pay.

Lépésszámláló

Az okosórák egyik legalapvetőbb sajátossága, az egyik olyan fitnesz jellegű funkció, amely a semmilyen formában nem sportolók számára is érdekes lehet. A tudomány jelenlegi állása szerint napi 10 ezer helyett 4400-7500 lépést érdemes megtennünk, és ugyan a telefonunk is számol, sokkal pontosabb értéket kaphatunk a mindig a karunkon lévő óránktól.

Saját eszközünk pontosságának mérése egyszerű: sétáljunk egy kicsit, majd hasonlítsuk össze az óra által mutatott értéket a fejünkben számolttal. És ne lepődjünk meg, ha nem egyezik, ami számunkra egyszerű, az a technológia számára nem kis feladat: a szenzorokból beérkező adatok alapján eldönteni, hogy léptünk vagy csak lóbáltuk a kezünket.

A nagyjábóli érték meghatározására mindenképpen alkalmasak az okosórák. És hát remek szolgálatot tehetnek akkor, amikor nemhogy ülőmunkát végeznek sokan, hanem többen azt is home office-ból – ha délután négykor még ötszázat sem mutat a lépésszámláló, akkor érdemes legalább egy távoli boltig elsétálni.

Napelem

Mára ott tartunk, hogy oda kell figyelnünk a telefonunk, laptopunk, táblagépünk, e-könyv-olvasónk, vezeték nélküli fülhallgatónk töltöttségi állapotára is – könnyebbség, ha legalább az óráról megfeledkezhetünk egy kicsit.

Akinek ez fontos, annak egyrészt érdemes vásárlás előtt utánaolvasnia, hogy a kiszemelt modell meddig bírja – a 18 órástól a 45 naposig sokféle üzemidejű eszköz van a piacon. És egyáltalán nem biztos, hogy a drágábbat kell ritkábban tölteni. Másrészt pedig érdemes választás előtt megnézni a napelemes modelleket is. Ugyan ezek esetében sem végteleníthető az üzemidő, de néhány órával vagy akár több nappal is nyújtható.

Pulzusmérés

Az okosfunkció, ami a legtöbbek okosóráján folyamatosan be van kapcsolva. Az órák optikai mérést alkalmaznak, melynek működése látható is az eszköz alól kiszűrődő fényhatásokból: a rendszer azt figyeli, hogy a LED-fények hogyan verődnek vissza a – szívdobbanás hatására összehúzódó – érhálózatról.

Mivel már hosszú évek óta elérhető, mára a nevesebb gyártók mindegyike eljutott odáig, hogy az óra által mutatott érték annyira pontos legyen, mint amennyire a mindennapokban szükségünk van rá. Ám tökélyre még nem fejlesztették: a sok szőr, a sötétebb bőrszín vagy akár egy tetoválás, sőt izzadság is eredményezhet pontosnak nehezen nevezhető értéket. A gyártók ezt is szoftveres úton igyekeznek korrigálni, egyelőre vegyes eredménnyel.

Azt is érdemes tudni, hogy az optikai mérés nyugalmi helyzetben igazán pontos, edzéskor vagy akár csak olyan, hevesebb mozgások idején, amikor az óra elmozdul, már nem számíthatunk erre.

Testhőmérséklet mérése

A pandémia hatására egyre több gyártó tesz bőrhőmérséklet-mérő funkciót készülékébe. A komolyabb gyártók 0,1–0,2 Celsius-fokos pontosságot ígérnek a nyugalmi helyzetben végzett mérések esetében. Mivel lázmérőt kevesen hordanak magukkal, pandémiás helyzeten kívül is hasznos funkcióról van szó jóval kevésbé veszélyes betegségek tüneteinek gyors detektálására is.

Véroxigénszint-mérés (SpO2)

Ez az érték is a koronavírus-járvány hatására került reflektorfénybe. Orvosok véleménye szerint különálló pulzoximéter beszerzése a legtöbbek számára felesleges, de akinek az órájában van ilyen funkció, annak nem sokba kerül a bekapcsolva tartása.

A pulzusszámhoz hasonlóan ennek az értéknek a mérése is optikai érzékelővel történik, a különbség annyi, hogy itt a bőr közelsége és a stabil helyzet még fontosabb. Ez azt eredményezi, hogy csupán csak a mindennapos mozgás közben is könnyen kaphatunk fals értékeket. Orvoshoz rohanni tehát nem kell, ha bejelez az óra, de a gyanú felkeltésére legalább olyan szinten alkalmas lehet, hogy utána nyugalmi körülmények között végeztessünk vele pár utánmérést.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!